tychy.info

Reklama

Rozrywka

  • 1 stycznia 2023
  • 10 stycznia 2023

[ZDJĘCIA] Orszak Trzech Króli na Starych Tychach i w Cielmicach

Po dwuletniej przerwie Orszak Trzech Króli w Tychach znowu ogłosił dobrą nowinę, wychodząc na ulice miasta. 6 stycznia kolorowy pochód radujących się tyszan z Trzema Królami na czele można było spotkać w dwóch miejscach - tradycyjnie już na Starych Tychach oraz w Tychach-Cielmicach. Zobaczcie fotorelację z wydarzenia!

Reklama

Orszak Trzech Króli - Stare Tychy - 06.01.2023 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Od wielu lat orszaki organizowane są na całym świecie. W Polsce każdego roku wyrusza kilkaset radosnych kolędowych pochodów. Inicjatywa od lat gości także w Tychach i co roku cieszy się coraz większym powodzeniem.

6 stycznia ożywiła tyskie ulice i to podwójnie. W Tychach-Cielmicach korowód wyruszył z kościoła pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela po mszy o godzinie 10.30, a na Starych Tychach - z kościoła pw. św. Marii Magdaleny po mszy o godzinie 12.00.

Orszak Trzech Króli 2023 w Tychach - 06.01.2023 · fot. Tomasz Pestka / tychy.info


Barwne Orszaki - Europejski, Afrykański i Azjatycki - przeszły z kościoła św. Marii Magdaleny przez Rynek na Plac Baczyńskiego i z powrotem do stajenki u stóp kościoła, gdzie czekała Maryja z Dzieciątkiem. Po drodze wędrujący spotkali pasterzy i Heroda, byli świadkami walki dobra ze złem oraz pokłonu Trzech Króli Świętej Rodzinie. Nie zabrakło wspólnego kolędowania, a na chętnych czekały okolicznościowe peleryny, królewskie atrybuty i flagi do wypożyczenia, by jeszcze pełniej i kolorowo uczestniczyć w orszaku.

Orszak w Tychach - Cielmicach - 06.01.2023 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Tegoroczna edycja orszaku odbyła się pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda", które miało przypominać o Gwieździe Betlejemskiej, będącej przewodniczką mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu nowonarodzonego króla. W tamtych czasach pojawienie się jej na niebie zwiastowało narodziny kogoś ważnego. Promienista kolorowa gwiazda, noszona na drążku z kołowrotkiem wprawiającym ją w ruch, jest noszona przez kolędników wędrujących po domach zwyczajem z XIX wieku. Była ona również niesiona na czele Orszaku Trzech Króli w naszym mieście.

W 2023 roku gwiazda miała dodatkowo szczególne znaczenie, ponieważ obchodzimy 550 lat od narodzin wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika, który wykonywał ten sam zawód, co mędrcy ze Wschodu, którzy jako pierwsi ujrzeli na niebie znak zwiastujący dobrą nowinę.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.