tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 14 grudnia 2021
  • 18 grudnia 2021

Mateusz Krzyżowski zwycięzcą międzynarodowego konkursu

Tyszanin Mateusz Krzyżowski został laureatem Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam”.

Tyszanin Mateusz Krzyżowski wystąpi w Konkursie Chopinowskim!
Tyszanin laureatem Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” · fot. Wojciech Grzędziński/NIFC


Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” trwał w dniach 7-13 grudnia w Bydgoszczy. Uczestnikami byli pianiści wszystkich narodowości, urodzeni nie wcześniej niż 1 stycznia 1999 roku.

Jury pod przewodnictwem Ewy Osińskiej, składające się z czynnych, koncertujących pianistów: Beaty Bilińskiej, Valentiny Igoshiny i Iana Hobsona przesłuchało 29 pianistów z 12 krajów świata. Do finału zakwalifikowano szóstkę, w tym trzech pianistów z Polski.

Oprócz statuetki za zajęcie I miejsca, Mateusz Krzyżowski zdobył nagrody specjalne: nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, Nagrodę Chopinowską oraz nagrodę dyrektora Konkursu im. Ewy Stąporek-Pospiech za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą.

Loading...


2. miejsce w konkursie zdobył Vladimir Acimovic z Serbii, 3. Koreańczyk Hyo Lee, 4. - Zhong Yonghuan z Chin. 5 lokata należy do Krzysztofa Wiercińskiego, a 6. do Mateusza Dubiela.

Występy finałowe pianistów trwały w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w dniach 11-12 grudnia. Wystąpili oni wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, w której grają wyróżniający się polscy instrumentaliści w wieku do 30 lat. Koncert Laureatów został zorganizowany dzień później, 13 grudnia.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” to jeden z najważniejszych polskich konkursów muzyczny dla młodych pianistów. Honorowym przewodniczącym Konkursu jest Ewa Rubinstein - córka wielkiego pianisty. W przeszłości objawiały się tu niesamowite talenty - pianiści, którzy przez wiele lat nagrywali dla znaczących wytwórni płytowych, zdobywali najwyższe lokaty na Konkursie Chopinowskim w Warszawie, w tym Rafał Blechacz, Julianna Awdiejewa czy Szymon Nehring. Konkurs organizowany jest od 1993 roku przez Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy i Towarzystwo Mozartowskie w Bydgoszczy przy współudziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Urzędu Miasta Bydgoszczy. Konkurs jest rekomendowany przez MKDNiS. W 2000 roku konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych (EMCY).

O młodym pianiście z TychówMateusz Krzyżowski ma 22 lata. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Edukację kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych imienia Feliksa Rybickiego w Tychach, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mając 12 lat, został prawdopodobnie najmłodszym organistą w Polsce, a na pewno w Archidiecezji Katowickiej - funkcje tę objął w kościele na Wartogłowcu.

Obecnie studiuje grę na fortepianie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Joanny Ławrynowicz-Just

Przypomnijmy, że w październiku dotarł do półfinału XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.