tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 11 maja 2021

Świat bez nas II w Galerii Obok - obrazy Romana Maciuszkiewicza

14 maja o godz.18.00 Miejska Galeria Sztuki “Obok” zaprasza na wernisaż wystawy prac Romana Maciuszkiewicza „Świat bez nas II”.

świat bez nas II
Obrazy Romana Maciuśkiewicza możemy oglądać w Galerii "Obok" · fot. materiały prasowe


- Wystawa „Świat bez nas II” jest refleksją nad pustką, która zawsze była w moich obrazach obecna, i którą prezentowałem, a także sam odczytywałem, jako niedopowiedzianą, tajemniczą przestrzeń, pełną różnorakich obietnic. Teraz, w miarę upływu czasu, postrzegam tę pustkę jako coś nieodwracalnego, bardzo namacalnie konkretnego nie tylko wymiarze indywidualnym, ale wręcz globalnym. I chociaż przybiera, mam nadzieję, czasami atrakcyjnie malarską formę, obiecuje coraz mniej i, niestety, jest obrazem świata, który w coraz mniejszym stopniu zasługuje na naszą obecność. Wystawa ta nie jest jednak całkowicie pesymistyczna. Dopóki istnieje sztuka, dopóty zaświadczamy o naszej obecności. I choć sztuka karleje, podobnie jak świat wokół nas, to przecież karmimy się nią, przeżywamy, czasem jej wierzymy, często z nią polemizujemy, analizujemy, akceptujemy bądź odrzucamy. To nasz wspaniały przywilej. Tytuł wystawy jest zapożyczeniem, cytatem tytułu fascynującej książki Alana Weismana, w której autor opisuje świat, który wskutek nagłego zniknięcia, nieobecności naszego, ludzkiego gatunku, pozostał sam sobie. I ma się całkiem nieźle - mówi o prezentowanej twórczości Roman Maciuszkiewicz.

O twórcyProf. Roman Maciuszkiewicz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wydział Grafiki w Katowicach w 1980 r. Zorganizował 44 wystawy indywidualne i brał udział w ok. 100 pokazach zbiorowych, na których otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. W latach 2002 - 2009 wykładał w ASP w Katowicach. W Instytucie Sztuk Plastycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego pracuje od 2002 roku, od 2015 r. na stanowisku profesora.

Wystawa dostępna będzie od 14 do 18 maja 2021 w Miejskiej Galerii Sztuki “Obok”. Zapraszamy!

świat bez nas II

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.