tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 11 maja 2021

Księżniczki i dziewczyny - o kobietach z przemysłowego Górnego Śląska

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza w podróż do świata „księżniczek i dziewczyn”. Przewodniczką będzie dr hab. Irma Kozina, która opowie o prezentowanych na wystawie pracach dwunastu współczesnych artystek, które podjęły dialog z historią, składając swoją twórczością hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku. Wystawa potrwa w Starym Magistracie - siedzibie Muzeum Miejskiego od 14 maja do 16 października.

księżniczki i dziewczyny
Wystawa "Księżniczki i dziewczyny" w Muzeum Miejskim w Tychach · fot. Artur Pławski / Muzeum Miejskie w Tychach


Ekspozycja prezentuje współczesne artystki twórczo związane z naszym regionem, pracujące w różnym medium (malarstwo, grafika, projektowanie ubioru, projektowanie graficzne, film dokumentalny). Są wśród nich: Anita Baenisch-Juda, Judyta Bernaś, Agnieszka Cieślińska-Kawecka, Dorota Hadrian, Ewa de Iulis Błaszak, Ilona Kanclerz, Weronika Siupka, Sybilla Skałuba, Monika Starowicz, Agata Szymanek, Ewa Zawadzka i Joanna Zdzienicka-Obałek.

Artystki, na zaproszenie kuratorów wystawy - dr hab. Irmy Koziny i dr Patryka Oczki - podjęły swoiście pojmowany dialog z historią, składając swoją twórczością hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku. Wśród nich znajdziemy zarówno przedstawicielki arystokracji (Daisy Hochberg von Pless) i wielkich śląskich rodów przemysłowców (Waleska von Tiele-Winckler, Matka Ewa von Tiele-Winckler, La Païva - Blanka Henckel von Donnersmarck, Fryderyka Karolina von Reden, Joanna von Schaffgotsch), powojenne tyskie architektki (Hanna Adamczewska-Wejchert i Maria Czyżewska „Murka”), jak i wybitne naukowczynie (noblistka Maria Goeppert-Mayer) i artystki (aktorka Aleksandra Śląska, kostiumolożka Barbara Ptak).

To propozycja wystawiennicza nie tylko dla śledzących trendy w sztuce współczesnej, ale poruszająca ważne wątki lokalnej herstorii w szerszym europejskim kontekście, pokazująca ich wagę i aktualność.

księżniczki i dziewczyny


Miejsce wystawy: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Zapisy na oprowadzanie po wystawie prowadzi Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20-21, wew. 25, e-mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
Liczba uczestników ograniczona!
Wstęp wolny!

Wydarzenia towarzyszące wystawie czasowej „Księżniczki i dziewczyny”14 maja (piątek), godz. 18.00 - kameralne oprowadzanie po wystawie z dr hab. Irmą Koziną
14 maja (piątek), godz. 19.00 - kameralne oprowadzanie po wystawie z dr hab. Irmą Koziną i Agnieszką Cieślińską-Kawecką, której praca składa hołd Matce Ewie von Tiele-Winckler
14 maja (piątek), godz. 20.00 - kameralne oprowadzanie po wystawie z dr hab. Irmą Koziną
15 maja (sobota), godz. 16.00 - kameralne oprowadzanie po wystawie z dr hab. Irmą Koziną i Iloną Kanclerz

Miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Wstęp wolny!
Czas trwania wystawy: 14 maja - 16 października
kuratorzy: dr hab. Irma Kozina i dr Patryk Oczko
projekt scenograficzny: Łukasz Błażejewski
identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLARstudio.pl
produkcja: Dorota Kordys
promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy

Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.

ar / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj