tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 4 maja 2021
  • 8 maja 2021

Nowa wystawa w Oknie na kulturę: 7 zmysłów + performanse

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Za nami:

Od poniedziałku, 4 maja znów możemy skierować swe kroki do galerii handlowych, w tym do Gemini Park Tychy, gdzie Miejskie Centrum Kultury ma witrynę zarezerwowaną na swoje działania! W Oknie na Kulturę zobaczysz teraz zapowiedź wystawy prac powstałych w ramach Artystycznego Projektu 7 Zmysłów. Oprócz ekspozycji prac w piątek i sobotę będzie można oglądać w Oknie działania performatywne na żywo! Wystawa potrwa tylko do 8 maja.

Artystyczny Projekt 7 zmysłów - wystawa w Oknie na Kulturę w Gemini Park Tychy - 04.05.2021 · fot. Moco Deco


Artystyczny Projekt 7 zmysłów to efekt pracy Kasi Korus, Moniki Chomiuk, Marthy Mulawy, Darii Nędzy-Stabrawy oraz Katarzyny Gronostaj. Ekspozycja w Gemini Parku jest zapowiedzią wystawy, która już w sierpniu będzie do obejrzenia w całości w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim.

Harmonogram działań performatywnych w Oknie na Kulturę:piątek 7 maja, godz. 16.00-20.00
Performance: Połączenie zmysłów i znaczeń: Kasia Korus, Monika Chomiuk, Martha Mulawa, Kasia Gronostaj

sobota, 8 maja, godz. 12.00-16.00
Performance: Powstanie serca
Stworzenie przestrzennej instalacji ludzkiego serca, artystyczny miniwarsztat, techniki mieszane // Kasia Korus i Monika Chomiuk

sobota 8 maja, godz. 14.00
Występ taneczny // Daria Nędza-Stabrawa

O Projekcie7 - cyfra mistyczna o wielu znaczeniach. Uznana w każdej kulturze, religii w każdych czasach... od zawsze człowiek nadawał jej wiele znaczeń. Oznacza pełnię, całość, dopełnienie, doskonałość, zjednoczenie czasu i przestrzeni. Uznana przez Pitagorejczyków za najwyższą podstawową liczbę całkowitą.

7 planet
7 ciał człowieka
7 byków w grocie w Lascoux
7 kondygnacji Zigguratu Etemenanki w Babilonie symbolizującego wszechświat.
7 kondygnacji Piramidy Dżesera
7 gwiazdozbiorów, boskich praw, siedem wielkich wiatrów, siedmiu bogów losu, siedem złych demonów, siedem imion Isztar, a do podziemnej krainy Kur prowadziło siedem bram w Sumerze.

7 w języku egipskim (sfh) wiąże się z „wybacza - zapominać”. W epoce hellenistycznej oraz rzymskiej Nil zaczęto określać mianem rzeki o siedmiu odnogach, którymi wpada do morza. 7 była symbolem miasta Rzym które zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach.

7 w Starym Testamencie i pełnia pochodzą z tego samego źródłosłowu, czasem trudno rozstrzygnąć czy chodzi o siedem, czy też o pełnię. W Starym Testamencie siedem jest liczbą świętą. Oznacza ona pełny, doprowadzony do końca etap (epokę). Po jego zakończeniu następuje nowy etap (epoka), która jest konsekwentnym następstwem poprzedniego.

7 w Nowym Testamencie szczególnie w Apokalipsie Zawiera w sobie wiele symboli. Siedem świeczników, siedmiu aniołów, księga zapieczętowana siedmioma pieczęciami, siedem oczu i siedem rogów Baranka, siedem głów Smoka, siedem głów Bestii, siedmiu królów, siedem pagórków.

7 razy pielgrzymi muszą obejść Kaabę w Mekce, siedmiokrotnie wykrzykując Allah akbar oraz trzykrotnie obrzucić szatana siedmioma kamieniami. W religii islamskiej jest również mowa o siedmiu rajach, piekłach, grzechach głównych oraz o siedmiu aspektach Koranu.

7 mędrców w Indiach z rodu półboga Angirasa, przyszło na świat w postaci niedźwiedzi, a potem wstąpili do nieba i stali się siedmioma gwiazdami Wielkiej Niedźwiedzicy.

Zmysły

Dają nam zdolność odbierania bodźców zewnętrznych. Zdolność „smakowania” świata. Przez układ nerwowy informacje mogą płynąć do mózgu gdzie mogą być przetworzone. Zmysły łączą nas ze światem zewnętrznym, światem materialnym (fizycznym). Dzięki nim możemy przetworzyć doznania i informacje... budować coś więcej... budować obraz całości.

Zmysły są uwagą...
Zmysły czasami bywają zapomnieniem...
Zmysły są subiektywne choć dostępne (dane) większości jednak bardzo indywidualne.
Zmysły są obietnicą głębszego poznania i doświadczenia ale także potrzebą dokonania kroku w nieznane, odpuszczenia kontroli ...
Ta mieszanka emocji łączy w sobie strach, ekscytację, oczekiwanie, spełnienie, ciekawość, smakowanie, odkrywanie...
Zmysły to doświadczanie a doświadczanie to życie...

7 Zmysłów
7 Twórców
7 Sztuk tworzących idealne dopełnienie
Magicznie
Metafizycznie

- Posmakuj sztukę razem z nami… już w tym roku - zachęcają twórczynie.

projekt artystyczny 7 zmysłów

projekt artystyczny 7 zmysłów

ar / tychy.info, źródło: Miejskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj