tychy.info

Reklama

Rozrywka

 • 20 kwietnia 2021

Kultura przed majówką w Tychach - on-line i nie tylko!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Za nami:

Tyskie instytucje kultury - m.in. Muzeum Miejskie czy Teatr Mały wciąż są zamknięte dla odwiedzających, ale swoją aktywność i propozycje obecnie prezentują w sieci. Przedstawiamy wydarzenia, które zaplanowały jeszcze w tym miesiącu! Niektóre z nich być może uda się zrealizować stacjonarnie, jeżeli obostrzenia na to pozwolą.

okno na kulturę, biskup-naumienko, dziewczyny z osiedla
Joanna Biskup-Naumienko w przestrzeni Okna na kulturę w Gemini Parku. Działania w związku z wystawą Dziewczyny z Osiedla - 16.04.2021 · fot. MCK Tychy / Facebook


Miejskie Centrum Kultury w Tychach21 kwietnia, godz.17.00 - Kulturalna Środa w Klubie Urbanowice MCK: spotkanie on-line z Panem KorkiemCzy możliwe jest życie ludzi na Marsie? Jakie informacje udało się zebrać naukowcom podczas misji kosmicznych a jakie badania są planowane? na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź podczas tego spotkania. Wiedza przekazywana podczas pokazu ilustrowana będzie prezentacjami multimedialnymi na dużym ekranie HD. Nie zabraknie też eksperymentów, które ułatwią zrozumienie omawianych zjawisk i zapamiętanie nowo nabytej wiedzy.

Będziemy m.in.:
 • porównywać rozmiary Ziemi, Marsa i ich księżyców,
 • wytwarzać atmosferę Marsa i badać rdzawą powierzchnię tej planety,
 • sprawdzać, jak powstały kratery uderzeniowe na Marsie,
 • oglądać trójwymiarowe zdjęcia powierzchni Czerwonej Planety.


 • I grupa - 17.00
 • II grupa - 18.30


Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona!
Obowiązują wcześniejsze zapisy:
 • e-mail - urbanowice@mck.tychy.pl
 • tel. 726 261 375


21 kwietnia, godz. 18.00 - Cykl wydarzeń kulturalnych w Cielmicach: spotkanie z podróżnikiem Piotrem MojżyszkiemTematem spotkania będzie woda. Bez wody nie da się żyć. Jeśli jednak jest jej za dużo to też mamy problemy. Zajrzymy w miejsca gdzie tej wody jest bardzo dużo i w miejsca gdzie nie ma jej prawie w ogóle. Będziemy na pustyni z Berberami i w dżungli z Kelabitami sprawdzać jak woda jest ważna dla ludzi. Zobaczymy jak wygląda największe wodne miasto świata i sprawdzimy po co buduje się pływające domy. A jak sobie radzą z jej zdobywaniem zwierzęta i rośliny?

 • I grupa - 17.00
 • II grupa - 18.30


Obowiązują zapisy:
 • tel. 726 261 375
 • urbanowice@mck.tychy.pl

Liczba miejsc ograniczona!

24 kwietnia: Dziewczyny z osiedla - finisaż wystawy w Oknie na kulturęW dniach 12-24 kwietnia MCK zaprasza na wystawę prac Justyny Biskup-Naumienko, która w każdy piątek trwania wystawy tj. 16 i 24 kwietnia o godz. 18.00, uświetni ją swoimi działaniami artystycznymi. Projekt "Dziewczyny z osiedla” zrodził się w głowie Justyny Biskup-Naumienko - tyskiej artystki i społeczniczki, której głównym tematem realizacji artystycznych są kobiety. Został on zrealizowany w ramach Tyskiego Banku Kultury. Teraz chcemy pokazać go w pełnej krasie, prezentując wszystkie dwadzieścia jeden portretów tyszanek, których imiona tożsame są z imionami patronek osiedli. Celem projektu było przypomnienie historii tyskich osiedli i wyjątkowości ich nazewnictwa. Anna, Barbara, Celina, Danuta, Ewelina, Felicja, Genowefa, Honorata, Karolina, Lucyna, Łucja, Magdalena, Natalia, Olga, Paulina, Regina, Stella, Teresa, Urszula, Weronika, Zuzanna - to właśnie nazwy, które pobudziły w artystce pewne wyobrażenia i stały się punktem wyjścia do realizacji projektu. Zdecydowała się ona namalować i pokazać miastu te kobiety, które są blisko nas, z którymi można się utożsamić i które mogłyby w symboliczny sposób stać się twarzami osiedli. Tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia wystawy obrazów, wśród których może odnajdziemy portret sąsiadki, dawno niewidzianej znajomej, lub poznamy kogoś, kto żyje blisko nas, z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Muzeum Miejskie w Tychach22 kwietnia, godz. 18.00: siła piłki nożnej - spotkanie ze Stefanem Szczepłkiem, dziennikarzem sportowym „Rzeczpospolitej”Pretekstem do spotkania jest książka „Mecze polskich spraw. Jak Cieślik ograł Chruszczowa, Lubański uciszył Anglików, a Nawałka zatrzymał Niemców”. Książka opowiada o 14 ważnych meczach piłkarskiej reprezentacji Polski, w których sytuacja polityczna i gospodarcza w kraju wpływała na boiskowe wydarzenia, a wynik rywalizacji zmieniał społeczeństwo i kształtował nasz futbol. Porozmawiamy z jej autorem nie tylko o historycznych meczach, ale i o skutkach, jakie wywołały. To będzie także okazja do rozmowy o nadchodzących piłkarskich Mistrzostwach Europy, w których będziemy trzymać kciuki za naszą drużynę.

Stefan Szczepłek to dziennikarz sportowy z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem. Pracował w „Sztandarze Młodych”, tygodniku „Piłka Nożna”, redakcji sportowej TVP, „Życiu Warszawy”, a obecnie pisze dla „Rzeczpospolitej”. Był korespondentem prasowym i telewizyjnym na sześciu mundialach, siedmiu mistrzostwach Europy i kilkunastu finałach europejskich pucharów. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu książek o futbolu. Jest laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywcą „Złotego Pióra” Klubu Dziennikarzy Sportowych i Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego PKOl za całokształt twórczości w zakresie publicystyki sportowej.

Spotkanie poprowadzi: Kamil Hajduk. Odbędzie się ono w wersji online: streaming live na facebookowych profilach Muzeum Miejskiego w Tychach (@MuzeumMiejskiewTychach) i Tyskiej Galerii Sportu (@TyskaGaleriaSportu)więcej informacji: www.muzeum.tychy.pl

Teatr Mały w Tychach23 kwietnia, godz.19.00 - premiera słuchowiska Emigranci Sławomira MrożkaSłuchowisko w reżyserii Karoliny Przystupy.

- Emigrantów Sławomira Mrożka zrealizowaliśmy jako słuchowisko, czyli teatr radiowy. Skróty w tekście, jakich dokonałam są bardzo minimalne. Dramat Mrożka jest genialnie skonstruowany, więc zmiana tego nie miałaby sensu. W związku z tym całe znaczenie, przesłanie i integralność tekstu zostały zachowane. Adaptacja na słuchowisko polegała na tym, że te rzeczy, których odbiorca nie zobaczy, zostały zastąpione dźwiękiem, np. gdy postać wchodzi na scenę, u nas słychać dźwięk otwieranych drzwi i kroki. Mrożek napisał swój dramat tak, że idealnie nadaje się na słuchowisko - bohaterowie siedzą w piwnicznym mieszkaniu i nasłuchują odgłosów sąsiadów, ich imprezy sylwestrowej, dźwięków z ulicy. Postacie AA i XX są grane przez świetnych aktorów Krzysztofa Kwiatkowskiego i Krzysztofa Szczepaniaka doświadczonych w pracy teatralnej, filmowej, teatrze radiowym i dubbingu. Emigranci to bardzo aktualny dramat, nie tylko o relacjach z władzą, ale również o samotności, przyjaźni, oddaleniu i tęsknocie. A wszyscy to czujemy w obecnej sytuacji. W czasie, kiedy teatry są zamknięte forma słuchowiska wydaje się idealna dla oddania myśli tego tekstu - mówi Karolina Przystupa.

Adaptacja tekstu, opracowanie muzyczne i reżyseria: Karolina Przystupa. Spektakl będzie udostępniony na stronie www.tearmaly.tychy.pl.

Obsada:

AA - Krzysztof Kwiatkowski
XX - Krzysztof Szczepaniak
Realizacja dźwięku: Tomasz Cichocki
Montaż i udźwiękowienie: Joanna Piwowar-Antosiewicz
Miks i mastering: Krzysztof Kurek
Producent wykonawczy: Maciej Górski
W słuchowisku wykorzystano utwory Toma Waits’a: „Old Shoes” i “Blue Skies”
Produkcja: Teatr Mały w Tychach

26 kwietnia, godz. 18.00 Andromeda - kino, jakie znamy: Młody Ahmed, reż. Jean Pierre i Luc DardenneProwadzenie: Krzysztof Ociepa

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem. Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa.

Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji? Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, którym musi stawić czoła dzisiejsza Europa. Jest nim próba reakcji na religijny fundamentalizm w postaci radykalnego islamu. Belgijscy reżyserzy, w charakterystycznym dla siebie stylu, w mikroskali obrazują coś, co urasta do miana symbolu.

Reżyseria: Jean-Pierre i Luc Dardenne
Scenariusz: Jean-Pierre i Luc Dardenne
Obsada: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou
Zdjęcia: Benoit Dervaux
Producenci: Belgia, Francja
Gatunek: Dramat społeczny
Rok produkcji: 2019
Czas trwania: 84 min

Obowiązują zapisy, liczy się pierwszeństwo zgłoszenia:
 • tel. 32 7803203
 • e-mail: pasazkulturyandromeda@teatrmaly.tychy.pl


27 kwietnia, godz. 18.00 Scena teatru TV: Ketchup Schroedera

Wstęp przed seansem spektaklu telewizji wygłosi Paweł Drzewiecki

"Ketchup Schroedera" to spektakl w gwiazdorskiej obsadzie: P.Adamczyk, O.Lubaszenko, P. Fronczewski, M. Bukowski i inni. To debiutancka sztuka Domana Nowakowskiego, autora przychylnie przyjętych sztuk pisanych dla Teatru TV -„Usta Micka Jaggera” i „Niektóre gatunki dziewic”, scenarzysty serialu „Święta wojna”, współscenarzysty „Pokoju 107”.

Nowakowski studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez pewien czas pracował w agencji reklamy, a więc świat przedstawiony w spektaklu zna z autopsji.

Bohaterem jest młody poeta, „zawsze drugi” w prowincjonalnych konkursach literackich, który dzięki zbiegowi okoliczności dostaje się do wielkomiejskiego środowiska reklamy. Za cenę kariery oraz proporcjonalnego do niej statusu towarzyskiego i materialnego krok po kroku odstępuje od wartości i kryteriów moralnych, którymi niegdyś się kierował. Widzowie poznają Klimka w momencie, gdy nieoczekiwanie znalazł się na zakręcie drogi życiowej - jak ze złośliwą satysfakcją mówią koledzy „spadł do keczupu”, na którym poślizgnęło się wielu speców od reklamy. Gdy kompletnie wyprany z pomysłów sili się nad wymyśleniem „wgryzającego się w podświadomość” sloganu reklamowego, odwiedza go kolega z dawnych lat. Rysio jest zaszokowany wystrojem biura, widokiem dziewczyn, czyli „lasek” towarzyszących co ważniejszym panom, bogactwem, które kłuje w oczy - marynarka Klimka jest więcej warta niż jego samochód.

Rysiek, kiedyś dobrze zapowiadający się poeta, ma poczucie, że został „jak ta dupa” ze swoimi ideałami, z tą swoją Baśką - grubą i pryszczatą, z trójką dzieci, dwoma pokoikami i nauczycielskim etatem za 400 złotych. Koniecznie chce się dowiedzieć, jak przyjaciel trafił „do tego raju”.

Obsada: Piotr Adamczyk (Klimek), Olaf Lubaszenko (Rysiek), Piotr Fronczewski (Jehowa), Marek Bukowski (Johnny), Brian Scott (Mike), Piotr Gąsowski (Planner), Katarzyna Pawlak (Anka) oraz Katarzyna Antoniewicz, Ewa Holt, Ilona Kucińska, Michał Banach, Tomasz Bednarek, Paweł Deląg, Tomasz Kalczyński, Grzegorz Kowalczyk, Wojciech Kowman, Jacek Rozenek, Paweł Szwed, Piotr Wiszniewski.

Czas: 82 min
Autor: Doman Nowakowski
Reżyseria: Filip Zylber
Scenografia: Anna i Jeremi Brodniccy
Kostiumy: Magda Maciejewska
Muzyka: Piotr Mikołajczyk
Zdjęcia: Grzegorz Kuczeriszka

AUKSO24 kwietnia, godz. 11.00: AUKSO4KIDS - Gama i pasażerowie - Dis - Aleksandra KurzakWydarzenie dla dzieci on-line. Prowadzenie: Joanna Bronisławska aka Asi Mina.

Myślicie, że gwiazdy świecą tylko na niebie? Nic z tych rzeczy! Można spotkać je także w operze. Skierujemy teleskop na jedną z nich - Aleksandrę Kurzak, polską śpiewaczkę i światowej sławy solistkę operową. Wraz z bohaterką książki Ewy Świerżewskiej pt. "Gwiazda w operze - Opowieść o Aleksandrze Kurzak" będziemy obserwować przemianę małej Oli w Aleksandrę, przed którą największe sceny całego globu stoją otworem.

Zapraszamy na Facebooka AUKSO: www.facebook.com/auksoorchestra

25 kwietnia, godz. 12.00 - Matinée: David Lang [AUKSO On/Side]David Lang jest współzałożycielem słynnego kolektywu Bang on a Can oraz cenionym, wszechstronnym kompozytorem. W wykonaniu muzyków Aukso będzie można usłyszeć trzy utwory Langa: „Almost All the Time”, „Bristle”, „Little Eye” i „Wed”. Koncerty do oglądania i słuchania znajdziemy na stronie internetowej www.aukso.pl/live.

Uwaga! Jeżeli obostrzenia rządowe w związku z sytuacja epidemiczną zostaną utrzymane, zaplanowane wydarzenia stacjonarne nie odbędą się!

ar / tychy.info
źródło: Teatr Mały, UM Tychy, Miejskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj