tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 18 marca 2021
  • 19 marca 2021

Światowy Dzień Zespołu Downa - wystawa w "Oknie na kulturę"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Za nami:

W tym tygodniu Okno na Kulturę w galerii handlowej Gemini Park Tychy wypełniają ceramika i prace plastyczne podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach, a także wystawa fotografii Grzegorza Krzysztofika, dokumentująca projekt edu.DANCE.

Okno na kulturę w Gemini Park Tychy: ceramika i fotografia
Okno na kulturę w Gemini Park Tychy: ceramika i fotografia · fot. MCK Tychy


Prace te są prezentowane przez Miejskie Centrum Kultury w związku z przypadającym 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa. Wystawę można oglądać w Gemini Park Tychy (witryna naprzeciwko sklepu Home&You) w dniach 15-20 marca w godzinach otwarcia galerii handlowej.

Z pracami Grzegorza Krzysztofika można zapoznać się na jego fanpage'u na Facebooku: www.facebook.com/KrzysztofikGrzegorz

Nieprzypadkowo Światowy Dzień Zespołu Downa przypada 21 marca - data ta związana jest z istotą tego zaburzenia charakteryzująca się trisomią 21. chromosomu, czyli obecnością trzech (zamiast dwóch) chromosomów w 21. ich parze. Tego dnia nosimy kolorowe skarpetki nie do pary i na całym świecie odbywają się różnego rodzaju imprezy, których głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej życia i funkcjonowania osób z zespołem Downa.

Stąd też kolejna odsłona „Okna na Kulturę”, inicjatywy kulturalnej w Gemini Park Tychy poświęcona będzie właśnie aktywności i twórczości artystycznej podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Tychach.

Wystawa ceramiki podopiecznych tyskiej szkoły specjalnej
Wystawa ceramiki podopiecznych tyskiej szkoły specjalnej · fot. MCK Tychy


- W tym roku odpowiedzieliśmy na zaproszenie MCK w Tychach i z wielką radością bierzemy udział w artystycznej akcji pod hasłem „Okno na Kulturę”, które jest organizowane w Gemini Park Tychy. Mamy nadzieję, że nasz udział w tym wydarzeniu przybliży szerszemu odbiorcy jak doskonale osoby z zespołem Downa realizują się i funkcjonują społecznie. Możemy podziwiać ich talenty i wielokierunkowe uzdolnienia, które pod okiem wykwalifikowanej kadry są wzmacniane i rozwijane - mówi Marzena Larem-Szynk ze szkoły, której uczniowie zaprezentują swoją twórczość.

Szkoła od wielu lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną w zakresie tańca, teatru, fotografii i rękodzieła artystycznego. Uczniowie z zespołem Downa uczestniczą w licznych projektach artystycznych teatru szkolnego „? - Znak Zapytania” oraz rozwijają swoje uzdolnienia taneczne w zespole „Pinezka” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Tychach. Za swoje dokonania otrzymują liczne nagrody oraz wyróżnienia. Wymienione aktywności to jedynie wycinek z szerokiego wachlarza działań placówki. W ramach zajęć plastycznych, Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz zajęć rozwijających zainteresowania, uczniowie uczestniczą w wielu imprezach artystycznych organizowanych na terenie miasta, województwa i kraju, a dzięki udziałowi w programach unijnych mogą także korzystać z wielowymiarowych zajęć stymulujących i rozwijających drzemiące w nich umiejętności. To także właśnie w Zespole Szkół Specjalnych nr 8 powstała także jedna z pierwszych pracowni ceramiki w Tychach (rok 1997).

W „Oknie na Kulturę” będzie można zobaczyć zatem wystawę prac ceramicznych i rysunkowych wykonanych przez uczniów pod kierunkiem Sylwii Lich-Pogody. Prezentowana będzie także wystawa wybranych zdjęć Grzegorza Krzysztofika, dokumentujących realizowany przez Teatr Mały w Tychach w 2019 roku projekt „edu.DANCE II”. W projekcie ukierunkowanym na prezentację oraz popularyzację innowacyjnych i twórczych metod edukacyjnych w obszarze tańca wśród dzieci i młodzieży pełnosprawnej oraz niepełnosprawnej, brali udział m.in. uczniowie z Zespołu Szkół nr 8.

ar / tychy.info, źródło: MCK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj