tychy.info

Reklama

Rozrywka

  • 11 marca 2021
  • 31 marca 2021

Odwołane: spotkanie z Panem Korkiem - fizyczno-techniczne jaja

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Za nami:

Klub Urbanowice MCK zapraszał 31 marca o 17.00 na Kulturalną Środę - Spotkanie z Panem Korkiem. Szaleni Naukowcy Pana Korka mieli przeprowadzać różne eksperymenty na jajkach - zarówno surowych jak i ugotowanych. Niestety wydarzenie z powodu obostrzeń pandemicznych obowiązujących od 20 marca musi zostać odwołane.

Reklama

spotkanie z panem korkiem
Spotkanie z Panem Korkiem · fot. MCK


Odwołane!


Wykorzystując siłę ścisku dłoni, sprawdzimy wytrzymałość skorupek surowych jajek. Podejmiemy także odważną próbę stania na surowych jajach. Zbadamy wpływ różnicy ciśnień na jajko i z chirurgiczną precyzją obierzemy surowe jajko ze skorupki. Ciekawe, jak wysoko takie jajo potrafi się odbić?

Równia pochyła (tak fizycy nazywają nachyloną drogę) posłuży nam do zbadania budowy jaja. W oparciu o wyniki doświadczeń opracujemy nieniszczącą metodę rozróżniania jajek ugotowanych i surowych. W widowiskowy sposób poddamy jajo działaniom sił grawitacji, oporu i wyporu — Isaac Newton, George Stokes i Archimedes z Syrakuz będą z nas dumni.

Czy naukowe podejście do jajka pozwoli nam powtórzyć słynny eksperyment Krzysztofa Kolumba, ale tym razem bez uszkodzenia skorupki? Do przeprowadzenia eksperymentów na jajach wykorzystamy łatwo dostępne rzeczy (zapałki, butelki, ocet, sól) a także pompę próżniową, ciekły azot czy ploter sferyczny sterowany komputerem.

ar / tychy.info

źródło: MCK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj