tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 3 lutego 2021
  • 26 lutego 2021

Historia zestrzelonego bombowca w Muzeum Śląskiego Września

Od 1 lutego można oglądać ekspozycję "B - 25 Mitchell- historia katastrofy w lesie Gołys" w Muzeum Śląskiego Września 1939, które zlokalizowane jest w schronie Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Brzozowej 24 w Tychach. Ekspozycja obejmuje elementy samolotu i wyposażenia lotników. Na ekranie monitora będzie można zobaczyć też zdjęcia z miejsca poszukiwań.

Wystawa "B - 25 Mitchell - historia katastrofy w lesie Gołys" w Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach - 01.02.2021 · fot. Arkadiusz Dominiec


Wystawa jest przygotowana dokładnie rok po akcji eksploracyjnej w lesie Gołys w Bieruniu. 18 stycznia 2020 roku rozpoczęła się akcja poszukiwawcza rozbitego samolotu B-25 Mitchell, zorganizowana przez Muzeum Śląskiego Września 1939 Roku w Tychach pod kierownictwem Arkadiusza Domińca - założyciela placówki.

Dokonano wówczas odkrycia szczątków 4 lotników. Akcja trwała do 26 stycznia 2020 roku. Zostały podczas niej zabezpieczone duże ilości elementów rozbitego samolotu. Wszystkie te elementy zostały przekazane do profesjonalnej firmy konserwatorskiej. Na wystawie pojawiły się już po odpowiednim zabezpieczeniu.

- Praca i konserwacja elementów trwała prawie rok. W tym czasie muzeum przygotowało salę na której możemy zobaczyć wystawę o katastrofie samolotu B-25 Mitchell w lesie Gołys. Został przygotowany model samolotu z numerem bocznym 03 dokładnie tej samej maszyny która rozbiła się w lesie Gołys. W gablotach możemy zobaczyć elementy poszycia kadłuba, wyposażenie kabiny pilotów, ale też bardziej osobiste rzeczy, takie jak maska tlenowa pilota, czy laryngofon - mówi Arkadiusz Dominiec z Muzeum Śląskiego Września.

Wystawa  "B - 25 Mitchell - historia katastrofy w lesie Gołys" w Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach - 01.02.2021
Wystawa "B - 25 Mitchell - historia katastrofy w lesie Gołys" w Muzeum Śląskiego Września 1939 w Tychach - 01.02.2021 · fot. Arkadiusz Dominiec


Od 1 lutego muzeum jest ponownie otwarte. Zwiedzanie jest możliwe po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu i godziny. Telefon kontaktowy: 506 196 338.

Zgodnie z zaleceniami Sanepidu zwiedzający będą proszeni o przestrzeganie następujących obostrzeń:
  • Zasłaniania ust i nosa maseczkami lub w inny sposób,
  • Dezynfekowania rąk przed wejściem do Muzeum oraz po wyjściu,
  • Zachowanie minimum 1,5-metrowych odległości między osobami (nie dotyczy rodziców z dziećmi oraz osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi),
  • Maksymalna ilość zwiedzających jednocześnie muzeum to 5 osób

ar / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.