Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 3 listopada 2020

Oprowadzenie po wystawie o sportowym życiu w PRL

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Zapraszamy w niedzielę, 6 grudnia w podróż do świata sportu z czasów początku socjalizmu. Ekspozycję w Muzeum Miejskim będziemy mieli okazję zwiedzić w godz. 16.00-18.00. Naszym przewodnikiem będzie Piotr Zawadzki, który opowie o prezentowanych na wystawie najbardziej charakterystycznych cechach i symbolach kultury fizycznej w Polsce w okresie tzw. stalinizacji. Obowiązują zapisy!W uchwale z 1949 roku Biuro Polityczne KC PZPR podkreślało: „Polska zmierzająca do socjalizmu, winna być krajem zdrowych i mocnych ludzi, radujących się życiem, w którym wychowanie fizyczne i sport wyrabia siłę woli, opanowanie i odwagę, wytrzymałość na trudy i umiejętność zespołowego życia i wysiłku, ludzi przygotowanych do pracy dla ludowej ojczyzny i do obrony w razie potrzeby jej granic”.

System kultury fizycznej w PRL został więc przeorganizowany na wzór radziecki, a sport miał odtąd służyć sprawom narodu i partii. Zasadniczymi cechami struktury sportu polskiego stały się na długie lata - jak w innych dziedzinach życia - koncentracja, demokratyczna centralizacja, masowość i planowość. Takie imprezy, jak kolarski Wyścig Pokoju czy Mistrzostwa Europy w boksie w Warszawie zostały obciążone polityczno-ideologicznym bagażem.

Na ekspozycji są prezentowane unikalne fotografie, plakaty, trofea i dokumenty z czasów, gdy mistrzowie sportu stawali się niejako własnością państwa. Nie zabraknie na niej oczywiście wątków tyskich. W związku z rozpoczęciem budowy „Nowych Tychów” to wzorcowe miasto socjalistyczne było wdzięcznym polem do realizacji modelu stalinowskiego sportu.

To propozycja wystawiennicza nie tylko dla miłośników sportu, ale pozwalająca też na głębszą refleksję w ujęciu historycznym i socjologicznym.

Wystawa "To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu" w Muzeum Miejskim · fot. Tyska Galeria Sportu


Oprowadzanie po wystawie "To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu"
Kiedy? 6 grudnia, godz. 16.00-18.00
Gdzie? Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Zapisy: Kamil Hajduk, tel. 515 717 430, e-mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl
Liczba uczestników ograniczona!
Wstęp wolny!

ar / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.