tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Rozrywka

  • 4 listopada 2020
  • 10 lipca 2021

Jesteś z osiedla A? Zgłoś się do Muzeum Miejskiego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Jesteś z osiedla A? Mieszkasz tu od dziecka albo przeprowadziłeś lub przeprowadziłaś się w młodości? Opowiedz nam, jak tu było i jest. Podziel się swoją historią i wspólnie ocalmy ją od zapomnienia. Muzeum Miejskie w Tychach ruszyło z nowym projektem "My z osiedla A", który potrwa do końca grudnia.

my z osiedla A
Muzeum Miejskie w Tychach zbiera historie dawnych i współczesnych mieszkańców Osiedla A. · fot. archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Muzeum prowadzi badania i gromadzi zapisy historii mówionej wśród mieszkańców tyskiego Osiedla A - najstarszego osiedla „Nowych Tychów”, bo pierwszego wzniesionego po podjęciu decyzji o rozbudowie dawnej osady w 1951 roku.

- Wiemy, że mieszkańcy, a jednocześnie uczestnicy ważnych wydarzeń historycznych i społecznych, niosą ze sobą wiele opowieści. A ich mikroopowieści pozwolą uzupełnić szerszy obraz wielkiej historii o nieznane szczegóły - mówią pracownicy instytucji.

- Dzięki dotychczasowym działaniom wśród i wspólnie ze społecznością Osiedla, jak tym prowadzonym od 2018 roku w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy, wiemy, że to zbiorowość szczególna. Tę „wielobarwną” społeczność tworzą niejednokrotnie osoby pochodzące z różnych, dalekich zakątków Polski. Część mieszka tu od dziecka, niektórzy sprowadzili się w młodości. Za każdym razem są to jednak świadkowie wyjątkowych przemian, przez doświadczenie specyfiki czasów, przechowujący indywidualną pamięć o nich. Wielu z nich to ludzie starsi lub w sędziwym wieku, których świadectwa czasów narażone są na bezpowrotną utratę. Dlatego chcemy ocalić te historie od zapomnienia, opracować i udostępnić je szerszej grupie odbiorców. Tym samym przybliżyć nieco realia życia nie tylko w początkach rozbudowy miasta Tychy, ale życia na jego pierwszym osiedlu - czytamy w ogłoszeniu Muzeum Miejskiego.

Kontakt:Tel. 32 327 18 20-21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

ar / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj