tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 14 października 2020
  • 25 października 2020

Koncerty Magdaleńskie: Paweł Kuchnicki na organach

Za nami:

Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz ks. proboszcz Janusz Lasok zapraszają na pierwsze po przerwie spotkanie z cyklu Koncertów Magdaleńskich. Już w niedzielę, 25 września o godzinie 17.00 w Parafii św. Marii Magdaleny w Tychach zagra organista Paweł Kuchnicki.

koncerty magdaleńskie


Podczas koncertu usłyszymy następujace utwory:
J. S. Bach - Passacaglia i fuga c-moll BWV 582
J. S. Bach - Wachet auf ruft uns die Stimme BWV 645
L. J. A. Lefébure-Wély - Boléro de concert op. 166
L. Vierne - Berceuse
J. Alain - Litanies JA 119
P. Kuchnicki - Improwizacja
I. Introdukcja-Allegro
II. Scherzo
III. Adagio cantabile
IV. Final

Wstęp wolny!

Paweł Kuchnicki (ur. w 1993 roku) wychował się i kształcił w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia, w klasie organów mgr Roberta Hauptmanna. Od najmłodszych lat wykazywał ogromne zainteresowanie improwizacją organową, którą rozwijał przez kolejne lata m.in.: pod okiem dr Tomasza Orlowa, podczas kursów improwizacji (Thierry Escaich/Francja), a także drogą samokształcenia. Szczególne zainteresowanie jak artystyczną inspirację czerpie z muzyki francuskiej XIX i XX wieku, która jest jego ulubioną formą przekazania myśli muzycznej. Przez lata czynnie włączał się w organizację koncertów organowych na terenie Poznania.

Był pomysłodawcą i organizatorem Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w kościele pw. Imienia Maryi w Poznaniu, gdzie odbyło się ponad 60 koncertów, wzbudzających duże zainteresowanie wśród lokalnej społeczności i gości, którzy na nie przybywali.

Paweł Kuchnicki stawia wysokie wymagania wobec muzyki, szczególnie organowej wykonywanej podczas liturgii, oraz promuje improwizację organową, jako środek przekazu i muzycznego zobrazowania akcji bądź treści liturgicznej - stawiając muzykę instrumentalną na równi ze śpiewem, wychodząc z założenia, że brak tekstu nie wpływa gorzej na odbiór treści, które muzyk chce przekazać przez swą grę, ale pobudza wyobraźnię słuchacza, zachęca do rozważań i kontemplacji.

Pracuje z młodymi ludźmi, nauczając improwizacji, gry liturgicznej i liturgiki, oraz uczy ich, że każde dzieło może być interesujące, gdy wzbudzimy w sobie maksimum kreatywnego myślenia.

Od 2019 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, organistą i organmistrzem Bazyliki Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku gdzie aktywnie buduje życie muzyczne katedry, oraz czuwa nad projektem i rewitalizacją znajdujących się tam wielkich organów.

ar / tychy.info
źródło: MCK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.