Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 8 stycznia 2020
  • 18 stycznia 2020

Gigantyczna makieta kolejowa do zobaczenia w Gemini Park Tychy

W Gemini Park Tychy można obejrzeć już mającą ponad 400 m kw. interaktywną wystawę „Kolejkoland”, pokazującą 100 lat podróży pociągiem. Wśród atrakcji ekspozycji znajdziemy m.in. jedną z najpiękniejszych makiet kolejowych w Europie. Wystawa potrwa do wiosny.

W Gemini Park Tychy postawili gigantyczną makietę kolejową · fot. materiały prasowe


Parowozy i urokliwe stacje, pociągi spalinowe i nowoczesne dworce, a do tego pociągi towarowe - wszystko w skali 1:87. W Gemini Park Tychy stanęła właśnie nietypowa, "żyjąca" makieta kolejowa prezentująca ponad sto lat podróży pociągiem. Ekspozycja "Kolejkoland" na Śląsku prezentowana jest po raz pierwszy. Co w niej niezwykłego?

Wielka makieta nie tylko z niesamowitą precyzją odwzorowuje górzysty krajobraz, w którym poruszają się pociągi, ale także cały świat, który je otacza. I tak można zobaczyć m.in. dworce i ludzi czekających na pociąg, domy, mieszkańców miast, drogi z samochodami, tunele, a także takie detale jak np. wiejską zagrodę ze zwierzętami, człowieka wspinającego się po górach czy pracujących kolejarzy.

Co więcej, makieta symuluje także dzień i noc, odtwarzając światłem różne pory dnia, dzięki czemu można oglądać rozświetlone wagony czy dworce kolejowe. Nie brakuje także charakterystycznych odgłosów nadjeżdżających pociągów. Dużej makiecie towarzyszą także dwie mniejsze, również w skali 1:87.

- Konstrukcja robi ogromne wrażenie, nie tylko ze względu na skalę, a ma ponad 300 m kw. Przede wszystkim wrażenie robi to, że składa się z wielu ruchomych elementów. Cały czas kursują pociągi, słyszymy jak nadjeżdżają, a do tego widzimy życie w otaczających tory miastach. Poza tym, to jedna z najpiękniejszych makiet kolejowych w Europie i jedna z nielicznych, która odwzorowuje górski krajobraz - mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.

Nic dziwnego, makieta powstawała aż 10 lat! - Cała makieta to rękodzieło. Jej twórcy włożyli w nią tysiące godzin mozolnej pracy z lupą w ręku. Tyle czasu potrzeba było, aby milimetr po milimetrze odtworzyć krajobraz m.in. z górami, tunelami, wodospadami, lasami, wiaduktami czy szwajcarską architekturą górską z przełomu XIX i XX wieku - dodaje.

W Gemini Park Tychy postawili gigantyczną makietę kolejową
W Gemini Park Tychy postawili gigantyczną makietę kolejową · fot. materiały prasowe


Na samym oglądaniu wystawa jednak nie poprzestaje. Wybrane strefy największej makiety są interaktywne. Oznacza to, że pod czujnym okiem instruktora, można spróbować samemu nauczyć się sterować zdalnie pociągiem. Z wystawy wraca się także ze sporą dawką wiedzy na temat historii kolejnictwa. Ta w zrozumiały sposób pokazana jest na osi czasu - począwszy od starożytności i pierwszych środków transportu, kończąc na czasach współczesnych i dzisiejszych osiągnięciach techniki. Specjalne multimedialne prezentacje przedstawiają także szlaki kolejowe, dawne lokomotywy oraz przełomowe odkrycia, które zmieniły raz na zawsze podróże.

To jednak nie jedyna atrakcja mającej 400 m kw. wystawy. Oprócz jednej duże makiety i dwóch małych zobaczymy także jedną wykonaną z klocków LEGO. Tutaj również przy pomocy plastikowych kostek odtworzono świat pełen pociągów, domów, tras kolejowych. Przestrzeń daje także możliwość zabawy w kolejarza. To tutaj można sterować pociągiem, uruchamiać różne strefy makiety, a także samemu wybudować konstrukcję z klocków.

Ponadto dla dzieci powstało Kino Kolejkoland, wyświetlające bajki, których bohaterami są kolejowe postaci. Organizatorzy zadbali także o nieco poważniejszą edukację. Dzieci będą miały okazje nauczyć się, jak zachowywać się na przejściu i przejeździe kolejowym. Pomogą w tym: sygnalizacja świetlna, zapory oraz przejścia dla pieszych.

- Cała wystawa daje możliwość nie tylko poznania historii kolejnictwa, ale przede wszystkim dobrej zabawy. Poszczególne jej atrakcje zostały tak dobrane, aby ekspozycja ciekawa była zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Ekspozycja zaskoczy zarówno pasjonatów kolejnictwa i podróży pociągiem, ale także osoby, które na co dzień nie zgłębiają tego tematu - mówi Zawodzińska.

Wystawę "Kolejkoland" i towarzyszące jej atrakcje można oglądać codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia Gemini Park Tychy. Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa dostępna będzie przynajmniej do marca. Wstęp do "Kolejkolandu" jest biletowany. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 12 zł, grupowy 10 zł. Przez dwa pierwsze dni tj. 8 i 9 stycznia wstęp jest bezpłatny.

BM / tychy.info, źródło: Gemini Park Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.