Najpopularniejsze

  • 15 października 2024
  • wyświetleń: 1732

W poniedziałek tyscy policjanci sprawdzili trzeźwość 500 kierujących. Jakie wyniki?

Policjanci tyskiej „drogówki” przeprowadzili w poniedziałek 14 października działania, podczas których sprawdzili stan trzeźwości około 500 kierujących.

Pijany, alkohol, alkomat, policja, kontrola
fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Trzech spośród zatrzymanych kierowców zdecydowało się wsiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwości:

  • o godzinie 6.27 w Tychach na ulicy Katowickiej policjanci zatrzymali do kontroli 34-letniego kierującego samochodem marki Peugeot. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik blisko 0,8 promila alkoholu;
  • o godzinie 09:15 w Tychach na alei Bielskiej policjanci zatrzymali kierującą pojazdem marki Opel. Przprowadzone badanie trzeźwości wskazało, że 38-latka wsiadła za kierownicę mając w organizmie ponad promil alkoholu;
  • o godzinie 10:14 w Tychach na ulicy Melchiora Kubicy mundurowi skontrolowali trzeźwość 66-letniej mieszkanki Tychów. Kobieta miała ponad 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.


Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Członkowie rodzin, pasażerowie i znajomi nie mogą być bierni i pozwalać, aby osoby pod wpływem alkoholu wsiadały za kierownicę, stanowiąc dla wszystkich olbrzymie zagrożenie!

Przypominamy też, że w marcu wszedł w życie przepis mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.

Przepadek jest orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów - lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
  • nietrzeźwy znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.


Policja apeluje do osób, które zauważą pijanego kierowcę, aby jak najszybciej powiadamiali Policję. W ten sposób mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie. Bierna postawa osób bliskich i współpasażerów, którzy nie reagując w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyraża przyzwolenie na taką jazdę. Tym samym osoby te stają się współodpowiedzialne na zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi pijany kierowca.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.