tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Najpopularniejsze

  • 12 listopada 2021
  • 15 listopada 2021

Sytuacja covidowa w tyskich szkołach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w regionie. Również placówki oświatowe zmagają się z trudnościami. Od 8 października w tyskich szkołach i przedszkolach odnotowano łącznie 65 przypadków zachorowania na COVID-19. Według danych Miejskiego Centrum Oświaty z dnia 10 listopada, 26 grup uczy się w trybie zdalnym (w tym 3 grupy przedszkolne w różnych placówkach). Wojewódzki inspektor sanitarny informuje natomiast, że najwięcej, bo ok. 75% ognisk covidowych w regionie stanowią właśnie szkoły, przedszkola i żłobki.

uczeń, maseczka, koronawirus
75% ognisk covidowych w regionie stanowią szkoły, przedszkola i żłobki · fot. pixabay.com


- Od kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze zachorowania, tj. od 8 października, w placówkach oświatowych odnotowaliśmy łącznie 65 przypadków zachorowania na covid-19, z tego 43 dotyczą uczniów, 16 nauczycieli, a 6 pracowników administracji bądź obsługi. Od początku tego okresu nauką zdalną objętych było już 67 oddziałów - poinformowała Dorota Gnacik, Dyrektor Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach. - Stan na 10 listopada: 26 grup/klas uczy się w trybie zdalnym, w tym 3 grupy przedszkolne w różnych placówkach - dodała.

Około 75% ognisk covidowych w regionie stanowią szkoły, przedszkola i żłobkiW Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się 9 listopada konferencja prasowa dotycząca sytuacji epidemicznej w regionie, podczas której wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik mówił o ogniskach Covid-19, których w naszym regionie jest obecnie 164, z czego najwięcej - ok. 75% - to ogniska w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Z badań wynika, że dominuje przy tym wariant typu Delta, a największą grupą, która podlega hospitalizacji i u której obserwuje się ciężki przebieg choroby są osoby niezaszczepione.

- Żeby żyć, ten wirus zrobi wszystko, żeby zaatakować wrażliwe osoby. A kto jest wrażliwą osobą? Wszyscy ci, którzy nie nabyli odporności w toku naturalnego zachorowania i ci, którzy nie korzystają z możliwości szczepień ochronnych (…) Miejmy nadzieję, że jeszcze jest czas i zdołamy podbić skutecznie uodpornienie populacyjne - zaznaczył dyrektor WSSE Katowice. Zaapelował również do już zaszczepionych, by nadal stosowali zasadę DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczka, bo choć przebieg choroby jest łagodniejszy, to osoby takie nadal mogą się zakazić.

Wojewoda Jarosław Wieczorek przedstawił dane na temat bieżącej sytuacji epidemicznej w naszym regionie. Jak podał, w Śląskiem wzrasta zarówno liczba zakażeń, jak i osób hospitalizowanych. W porównaniu do poprzednich tygodni zwiększa się również udział testów pozytywnych we wszystkich wykonanych testach, który 19 października wynosił ok. 4%, a dziś zbliża się do 15%.

- Cały czas niestety obserwujemy bardzo wysoką dynamikę wzrostu. Aby zagwarantować bezpieczeństwo naszych mieszkańców, podejmowaliśmy już decyzje dotyczące zwiększenia bazy łóżkowej. Stąd do 22 listopada w województwie śląskim na pewno będzie zabezpieczonych ponad 1800 łóżek na wszystkich poziomach, do tego dochodzi szpital tymczasowy w Pyrzowicach. Jeżeli dynamika będzie przekraczała nasze modelowanie, to nie wykluczamy, że trzeba będzie elastycznie działać i elastycznie zwiększać potencjał łóżek. Dla przypomnienia w szczycie trzeciej fali ponad 5 000. naszych mieszkańców znajdowało się pod opieką lekarzy w szpitalach, na dzisiaj jest to zdecydowanie liczba poniżej 1 000. Liczymy na to, że rzeczywiście takich wzrostów nie będzie - podsumował wojewoda Jarosław Wieczorek.

ar / tychy.info
źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj