Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 29 czerwca 2020

Miotła zbożowa - jak z nią walczyć?

Materiał partnera:

Rolnicy muszą dbać o plony, aby uzyskać najlepsze zbiory. Wśród ważnych zabiegów pielęgnacyjnych znajduje się również ten chroniący przed chwastami. Przy uprawie zbóż jednym z groźnych przeciwników jest miotła zbożowa.

Miotła zbożowa - jak z nią walczyć?


Czym jest miotła zbożowa?Miotła zbożowa (Apera spica-venti) jest rodzajem rośliny jednorocznej, która zaliczana jest do wiechlinowatych. Jest ona popularnym chwastem rosnącym na polach, głównie w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie. Miotła zbożowa została zawleczona z Ameryki Północnej w XIX wieku.

Łodyga miotły zbożowej dochodzi do wysokości 120 cm. Posiada owoce w formie ziarniaków, które tworzą charakterystyczną miotłę. Najczęściej rośnie na glebach suchych i piaszczystych.

Jak walczyć z miotłą zbożową?Ze względu na swój szybki rozrost, miotła zbożowa jest niebezpiecznym chwastem polowym, który może powodować zmniejszenie plonów. Stanowi ona szczególne zagrożenie dla zbóż ozimych.

W rolnictwie jest ona powszechnym problemem. Na szczęście, miotła zbożowa jest dość łatwa w zwalczaniu, gdy zostaną zastosowane odpowiednie środki ochrony roślin.

Najlepsze efekty w zwalczaniu miotły zbożowej daje oprysk z odpowiednio dobranych herbicydów. Do dyspozycji jest szeroka gama preparatów o działaniu doglebowym oraz nalistnym, które zawierają różne substancje aktywne.

Kiedy najlepiej zwalczać miotłę zbożową?Aby uzyskać odpowiednie rezultaty, miotła zbożowa powinna być zwalczana już podczas jesiennych wschodów, ponieważ to właśnie wtedy zaczyna pojawiać się na polach.

W związku z tym, stosowanie oprysków na miotłę zbożową rekomendowane jest przede wszystkim w październiku oraz w listopadzie - po siewie zbóż. To właśnie wtedy jest ona najbardziej wrażliwa na herbicydy i można zwalczyć ją znacznie lepiej niż w późniejszych fazach wegetacji.

Na rynku dostępne są także preparaty, które pozwalają na zwalczanie miotły zbożowej również w okresie wiosennym. Oferuje je między innymi producent Syngenta. Są one również rekomendowane w przypadku uodpornienia się miotły zbożowej na stosowane dotychczas środki ochrony roślin.