Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

  • 21 marca 2020

Modyfikacje w podatkach i księgowości. Prezentujemy podstawowe vademecum wiedzy!


Materiał partnera:

Życie polskiego przedsiębiorcy nie jest usłane różami. Już rok 2019 obfitował w naprawdę dużo nowości bezpośrednio wpływających na księgowość i rachunkowość firm. Split payment czy Biała Lista Podatników to tylko dwie z wielu zmian wprowadzonych w poprzednich miesiącach. Również w nowym roku ustawodawcy z pewnością zaskoczą biznesmenów modyfikacjami, do których należy się błyskawicznie przystosować. Przeczytaj nasz artykuł i nie daj się zaskoczyć przepisami!

calendaria - Biuro Rachunkowe Calendaria


Nieznajomość przepisów będzie Cię słono kosztować. Wybierz biuro rachunkowe i unikaj karObowiązek bezbłędnego prowadzenia księgowości to zdecydowanie najtrudniejsze zadanie, jakie musi podjąć każdy posiadacz działalności gospodarczej. Konieczność dostosowywania się do wielu zmian, punktualność w ich realizacji oraz szwajcarska precyzja w rozliczaniu podatków niezwykle często sprawiają ogromny kłopot właścicielom firm. W trosce o własne bezpieczeństwo i porządek w finansach, zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na powierzenie księgowości zewnętrznym organizacjom, takim jak Biuro rachunkowe Calendaria. Dla profesjonalistów z tej dziedziny terminy mikrorachunków podatkowych czy split paymentu nie stanowią większej tajemnicy. Korzystając z usług wykwalifikowanych księgowych możesz mieć pewność, że unikniesz odpowiedzialności karnej za błędnie prowadzoną rachunkowość w firmie.

Wskazówki dla biur rachunkowych i przedsiębiorców. Oto najważniejsze zmiany w 2020 rokuPierwszego dnia stycznia 2020 roku w życie weszło wiele istotnych zmian, które nie mogą umknąć uwadze zarówno przedsiębiorców, jak i wykwalifikowanych księgowych. Kilka chwil z pewnością należy spędzić nad zgłębieniem terminu mikrorachunku podatkowego. Będzie on wymagany przy realizowaniu wpłat z tytułu rozliczenia świadczenia PIT, CIT czy chociażby VAT. Dotychczasowe rachunki bankowe 400 urzędów skarbowych w Polsce wygasły 31 grudnia 2019 roku i zastąpione zostały indywidualnym rachunkiem podatkowym. Jego uruchomienie jest bajecznie proste. Można tego dokonać na dedykowanej stronie internetowej ministra właściwego do spraw finansów lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Przy zakładaniu indywidualnego rachunku należy podać numer PESEL - w przypadku osób nie prowadzących firm lub NIP - dla posiadaczy własnej działalności.

W kwietniu 2020 roku zadebiutuje także JPK_VAT, który zastąpi deklarację VAT-7/7K. Przepisy zaprezentowane jeszcze w lipcu ubiegłego roku to ukłon w stronę nowoczesności. Nowelizacja ta będzie bowiem całkowicie elektroniczna, a odświeżona wersja jest dokumentem wspólnym dla deklaracji oraz ewidencji VAT. Nową strukturę będzie trzeba składać miesięcznie, maksymalnie do 25 dnia następnego miesiąca. Duże firmy JPK_VAT złożą już od pierwszego kwietnia, a pozostali podatnicy od lipca 2020 roku. W tych terminach nie trzeba będzie wysyłać dawnej deklaracji VAT. W najbliższych miesiącach warto pamiętać również o uldze na złe długi w PIT, obniżeniu stawek podatku dochodowego, trzech progach podatkowych oraz o obowiązkowym split paymencie.