Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 14 stycznia 2020
  • 17 stycznia 2020

Wystawa „Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego”

Za nami:

17 stycznia w Tychach zostanie otwarta pierwsza wystawa prezentująca w sposób syntetyczny dorobek Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

„Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego”


W krajobraz Górnego Śląska wpisane są kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, charakterystyczny element dziedzictwa kulturowego regionu. Kilkadziesiąt z nich to dzieła sygnowane przez Karla/Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic. Znaleźć je można od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.

Wystawa jest efektem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek - jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m. in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego. Ekspozycja to prawie 70 dzieł artysty utrwalonych na fotografiach. Będzie też można spojrzeć po raz pierwszy z bliska na rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem, fragment obiektu z 1893 roku z Paprocan.

To wystawa nie tylko dla miłośników kapliczek, krzyży przydrożnych i nagrobków na starych nekropoliach. Zainteresuje też pasjonatów historii górnośląskiego rzemiosła z przełomu XIX i XX wieku.

otwarcie wystawy: 17 stycznia 2020 (piątek), godz. 18.00
czas trwania: 17.01-4.04.2020
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
kuratorka: Maria Lipok-Bierwiaczonek
aranżacja: Krystian Banik

wystawa czynna:
  • wtorek: 12.00-16.00
  • środa: 10.00-17.00
  • czwartek: 10.00-19.00
  • piątek, sobota: 10.00-18.00


Wstęp wolny.

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.