Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 19 listopada 2019

Jak i po co należy wyważać koła w samochodzie?

Artykuł sponsorowany:

Koła to istotny element każdego pojazdu samochodowego. Składają się one z felg wraz z zamontowanymi na nich oponami. Mają one bezpośredni kontakt z nawierzchnią, a od ich pracy zależy jakość trakcji samochodu. Jeśli felga nie jest właściwie wyważona, wówczas szybko dochodzi nie tylko do jej zużycia lecz także do zniszczenia opon oraz zawieszenia. Zatem jak często należy wyważać koła?

Jakie są istotne przyczyny niewyrównoważenia kół samochodowych?Niewyrównoważenie jest wynikiem niedoskonałości opon oraz felg. Problem pojawia się wówczas, gdy wypukłość felgi nałoży się na wypukłość opony. Sytuacja taka powoduje bicie koła samochodowego. Do niewyrównoważenia najczęściej dochodzi podczas eksploatacji kół w pojeździe. Przyczyną tego zjawiska może być zużycie opony, w postaci nierównomiernego starcia bieżnika. Do takiej sytuacji może doprowadzić nagłe hamowanie czy też zużycie się amortyzatora lub felgi. Ponadto do zużycia opony może dojść po najechaniu na krawężnik lub inny ubytek znajdujący się w nawierzchni.

Skutki jazdy na niewyrównoważonych kołachŻaden kierowca nie powinien jeździć pojazdem o niewyrównoważonych kołach, bowiem takie działanie wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Nieodpowiednie wyważenie kół w samochodzie powoduje zmniejszenie jego przyczepności do jezdni, a więc utratę płynnej trakcji oraz znaczne pogorszenie hamowania pojazdu.

W wyniku nieregularnej pracy poszczególnych kół oraz związanych z tym drgań, znacznie szybciej zużywają się poszczególne elementy zawieszenia, wśród których można wymienić: amortyzatory, łożyska, drążki kierownicze i oczywiście opony.

Ponadto niewyrównoważone koła w znaczny sposób obniżają komfort jazdy, przez co kierowca na dłuższych odcinkach trasy może czuć się zmęczony. Jazda samochodem wyposażonym w niewyrównoważone koła obniża również bezpieczeństwo.

Istotne objawy źle wyważonych kółŹle wyważone koła w samochodzie, każdy kierowca może zdiagnozować na podstawie kilku objawów. Pierwszym i najważniejszym z nich są drgania wyczuwalne na kierownicy. Wówczas to najprawdopodobniej są źle wyważone koła przednie. Drgania podczas jazdy powoduje rezonans przenoszony przez wibrujące koła na mechanizm zwrotnicy oraz kierownicę. Są one przede wszystkim odczuwalne podczas jazdy z wyższą prędkością wynoszącą ponad sto kilometrów na godzinę. Warto pamiętać o tym, aby ewentualne drgania na kierownicy badać na jednolitych odcinkach drogi, bowiem zmiana nawierzchni także może powodować chwilowe nieprawidłowości.

Z kolei drgania całego nadwozia oraz zarzucanie tyłu pojazdu na ostrych zakrętach oznacza, że to tylne koła są źle wyważone. W tym przypadku dochodzi również w samochodzie do specyficznego szumu, który to jest efektem nadmiernej pracy poszczególnych elementów tylnego zawieszenia.

Na czym polega wyważenie kół samochodowych?
Wyważanie kół jest przeprowadzane przez warsztaty oponiarskie przy pomocy specjalnych urządzeń, zwanych wyważarkami. Czynność ta polega na równomiernym rozłożeniu mas wokół osi obrotu, gdzie środek ciężkości musi pokrywać się ze środkiem obrotu. Opona jest prawidłowo wyważona, gdy po zamontowaniu jej na feldze oraz osi samochodu jej masa rozkłada się równo wokół własnej osi.

Wyważarka jest precyzyjnym urządzeniem, które określa miejsca, w których należy zamocować ciężarek równoważący. W praktyce przestrzega się, aby waga zamontowanych ciężarków równoważących na jednym z boków koła nie przekraczała 60 g. natomiast, gdy opona wymaga większej ilości ciężarków, to wówczas stosuje się tak zwaną optymalizację, która polega na takim ułożeniu opony względem felgi, aby w pełni zrównoważyć niedowagę.


Jak często należy wyważać koła samochodowe?


Koła w samochodzie należy wyważać zawsze, gdy opona jest zdejmowana z felgi. Czynność tą koniecznie trzeba wykonać co najmniej raz w roku podczas sezonowej wymiany opon. Ponadto o wyważenie kół warto zadbać wówczas, gdy opona była naprawiana oraz po dłuższym leżakowaniu kół.

Ciężarki równoważące bardzo często odrywają się w wyniku uderzenia kołem o krawężnik lub po wpadnięciu w dziurę, dlatego warto zadbać o częste sprawdzanie stanu wyważenia kół. Wielu fachowców zaleca wizytę w serwisie każdorazowo, po przejechaniu około pięciu tysięcy kilometrów. Niemniej ostateczna decyzja w tej kwestii zależy zawsze do kierowcy.

Artykuł przygotowała wypożyczalnia samochodów Auto Kruczek, zachęcamy także do sprawdzenia naszej oferty oraz aktualności na blogu.