Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 14 lipca 2019
  • 16 lipca 2019

Prezydent Tychów przyjął standardy budowy dróg rowerowych

Tychy dołączyły do miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zarządzeniem Prezydenta Miasta Tychy przyjęły opracowane "Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej".

stadionmiejskitychy,stadionmiejski,stadion,sciezkarowerowa,słońce,lato,wakacje,fotodnia,instagram
Ścieżka rowerowa przy ul. Edukacji


„Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej” zostały przyjęte uchwałą zarządu Metropolii oraz przez Marszałka Województwa Śląskiego, jednak aby faktycznie obowiązywały na terenie poszczególnych gmin, dokument musi zostać wprowadzony zarządzeniami wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i gmin należących GZM. Takie zarządzenia przed Tychami wprowadził już m.in. Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza czy Będzin.

- Tym dokumentem wprowadzamy jednolite standardy, które od tej pory muszą być stosowane przy projektowaniu, budowaniu i remontowaniu infrastruktury rowerowej na terenie naszego miasta. Od dawna staramy się wprowadzać rozwiązania przyjazne rowerzystom, teraz takie rozwiązania będą standardem przy niemal każdej drogowej inwestycji i co równie ważne, będą one spójne w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Dokument ma zestandaryzować i ujednolicić drogi rowerowe. Zakłada przy tym, iż od tej pory nie powinno być problemów z krawężnikami różnej wysokości, różnymi nawierzchniami i innymi przeszkodami, z którymi mają do czynienia rowerzyści. Dzięki niemu nowe drogi rowerowe w Metropolii będą powstawać według ujednoliconych i wspólnych standardów, podobnie jak towarzysząca im infrastruktura.

- Podpisany dokument, jakim jest zarządzenie Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby w sprawie przyjęcia "Standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej", otwiera nowy rozdział dla ruchu rowerowego nie tylko w Tychach, ale całej Metropolii - mówi Michał Kasperczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Tychy ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego oraz zespołu zadaniowego ds. ścieżek rowerowych.

ścieżka rowerowa przy al. Niepodległości
Ścieżka rowerowa przy al. Niepodległości · fot. BM / tychy.info


- Opracowane standardy to zbiór najlepszych praktyk, które powinny być stosowane zawsze, ilekroć inwestycja dotyczy lub może dotyczyć ruchu rowerowego przy planowaniu, projektowaniu, budowie i remoncie infrastruktury rowerowej. To również olbrzymia szansa, by w końcu w naszych miastach powstał ujednolicony i nieprzerwany ciąg bezpiecznych dróg rowerowych - dodaje Michał Kasperczyk.

Opracowanie dokumentu „Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej” w Metropolii trwało pięć miesięcy. Zaangażowanych było ponad 30 organizacji pozarządowych, zgłoszono ponad 300 uwag.

BM / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.