Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 11 lipca 2019

Czujność opiekunki uratowała oszczędności seniora przed oszustami

Oszuści podający się za policjantów i usiłujący pod byle pretekstem wyłudzić pieniądze znów dali o sobie znać. Próbowali nabrać 86-latka. Tym razem czujna opiekunka opieki społecznej ustrzegła seniora przed utratą oszczędności. Po raz kolejny przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów.

Policjanci odnotowali próbę oszustwa 86-letniego seniora. Mężczyzna o mały włos padł ofiarą oszusta. Ten podając się za policjanta, przekonywał seniora, że jego znajoma miała poważny wypadek, wypytywał ile ma pieniędzy i mówił, że musi je wypłacić z banku. Kiedy mężczyzna przygotowywał gotówkę, zadzwonił telefon po raz kolejny. Na szczęście odebrała go opiekunka seniora. Pracownica opieki społecznej szybko się zorientowała, że to próba oszustwa starszego pana i powiadomiła mundurowych. Dzięki jej reakcji mężczyzna nie stracił 30 tys. złotych oszczędności.

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:
  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.


Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

BM / tychy.info, źródło: KMP Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.