Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 11 lipca 2019
  • 28 lipca 2019

Rowerem miejskim z Tychów można dojechać do Pszczyny i Goczałkowic!

Od piątku, 26 lipca mieszkańcy Tych będą mogli wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike.

Tyski Rower Miejski przy dworcu PKP - 31.05.2017
Tyski Rower Miejski przy dworcu PKP · fot. BM / tychy.info


Kompatybilność systemów obejmuje jedynie rowery standardowe. Oznacza to, że dostępnych w Tychach rowerów typu tandem, cargo, trójkołowych oraz dziecięcych nie będzie można zwrócić na stacjach Pszczyńskiego Roweru Miejskiego (PRM).

Taryfa jest zależna od miejsca wypożyczenia roweru. W Tychach każde 15 minut jest darmowe, w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju darmowe jest każde pierwsze 30 minut.

- Dzięki integracji rowery standardowe można wymieniać między stacjami w miastach bez żadnych konsekwencji. Można więc np. wybrać się na rowerze z Tychów do Pszczyny, tam go zostawić i wrócić pociągiem - mówi Jakub Giza z Nextbike.pl

System Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju liczy łącznie 80 rowerów, w Tychach dostępnych jest 60 rowerów. Stacje Tyskiego Roweru są zlokalizowane w kluczowych punktach miasta: przy Dworcu PKP, stacji Tychy Lodowisko, na Placu Baczyńskiego, na Paprocanach, przy ul. Jaśkowickiej oraz w rejonie hal targowych. Warto dodać, że tutaj do dyspozycji rowerzystów oddano 60 jednośladów, a obok rowerów standardowych pojawił się rower trójkołowy, rowery familijne typu cargo, tandemy i rowerki dziecięce.

Tyski Rower Miejski na Placu Baczyńskiego - 31.05.2017
Tyski Rower Miejski na Placu Baczyńskiego · fot. BM / tychy.info


W gminie Pszczyna stacje są zlokalizowane w sześciu miejscach: na rynku, os. Piastów, os. Stara Wieś i os. Daszyńskiego, a także na Placu Zwycięstwa i Wolności (obok dworca PKP) i przy Ośrodku Sportów Wodnych w Łące. Ponadto, dzięki współpracy z gminą Goczałkowice-Zdrój dwie stacje pojawiły się na koronie zapory oraz w uzdrowisku. W obu gminach dostępnych jest 8 samoobsługowych stacji i 80 rowerów.

- Kierunek integracji systemów rowerowych to wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy bardzo chętnie korzystają z roweru miejskiego nie tylko do podróży po mieście, ale do jazdy rekreacyjnej. Jak mogliśmy zaobserwować w systemie Tyskie Rowery najczęściej trafiały do Pszczyny, która znajduje się poza Metropolią. Stąd więc mimo integracji systemów w Metropolii wciąż nie można było zostawić roweru w pszczyńskim systemie. Obecnie na mocy porozumienia taka wymiana jest możliwa nie tylko z Pszczyną, ale również z Goczałkowicami, co z pewnością ucieszy wielu miłośników roweru miejskiego, szczególnie w okresie wakacyjnym - mówi Michał Kasperczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Tychy ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego oraz zespołu zadaniowego ds. ścieżek rowerowych.

Pszczyński Rower Miejski
Pszczyński Rower Miejski · fot. pless.pl


Aby wypożyczyć rower, należy zarejestrować się w systemie. Wystarczy na stronie TyskiRower.pl lub PszczynskiRower.pl wpisać swoje dane, kliknąć w przesłany mailem link aktywacyjny i zasilić konto kwotą co najmniej 10 złotych. Z tych pieniędzy finansowane będą ewentualne opłaty za wypożyczenia. To zarazem minimalny stan konta umożliwiający wypożyczenie roweru.

Wypożyczenie roweru jest bardzo proste. Wystarczy mieć aktywne konto w systemie i postępować zgodnie z instrukcjami na terminalu - wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer roweru. Można też skorzystać z aplikacji Nextbike na telefony komórkowe.

Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej możecie zobaczyć tutaj: bip.slaskie.pl/resource/file/download-file/id.12599

BM / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.