Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 3 lipca 2019
  • 7 lipca 2019

Ranking Systemów Rowerów Miejskich - jak wypadł Tyski Rower?

Druga edycja Rankingu Systemów Rowerów Miejskich wg portalu Dadelo.pl jasno pokazuje, że Polacy coraz chętniej wsiadają na dwa kółka. W tegorocznym Rankingu pojawiło się aż 38 polskich miast, które posiadają ogólnodostępne wypożyczalnie rowerów. Jak wypadły Tychy na tle konkurencji?

Tyski Rower Miejski na Placu Baczyńskiego - 31.05.2017
fot. BM / tychy.info


W porównaniu z systemami działającymi już od kilku lat można powiedzieć, że całkiem nieźle. Tyski Rower Miejski działa dopiero od 2018 roku, ale cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców. Operator Nextbike podaje, że tyskie stacje wypożyczyły rowery aż 22 tysiące razy. Warto nadmienić, że sezon trwał jedyne pięć miesięcy.

Tyszanie na początku działalności systemu mieli do dyspozycji 40 rowerów, które rozlokowano na 4 strategicznych stacjach. W Rankingu poskutkowało to zajęciem 36. miejsca w kategorii, gdyż na pojedynczy rower przypadało ponad 2130 osób. Dla przykładu w Warszawie na rower przypada 336 osób, ale „rekordzistą” pod tym względem jest Zabrze gdzie na jeden model przypada aż 3476 mieszkańców! Do Tyskiego Roweru Miejskiego zapisanych jest 5% społeczności, a użytkownicy wypożyczali jeden rower średnio 4 razy, co skutkuje zajęciem 19. miejsca w Rankingu, ex aequo z warszawskim Acrobike.

Koszty wypożyczenia są porównywalne z innymi polskimi miastami. Jedyną różnicą jest to, że opłata za przejazd pobierana jest od razu po wyruszeniu ze stacji - takie rozwiązanie zastosowano również w Katowicach bądź warszawskim Acrobike. Opłata inicjacyjna, dokonywana przed pierwszym wypożyczeniem, jest taka sama jak w przypadku większości operatorów i wynosi 10 zł. Drożej jest tylko w pięciu polskich aglomeracjach.

Tyski Rower Miejski
fot. Michał Kasperczyk - Radny Miasta Tychy


Wg portalu Dadelo.pl w Tychach jest zadowalający stosunek dróg rowerowych do dróg publicznych i wynosi on 17%, co oznacza ni mniej, ni więcej, że tyszanie mają do dyspozycji 50 km ścieżek rowerowych i plasują się w połowie Rankingu w towarzystwie Szczecina i Ostrowa.

Na plus Tyskiego Roweru Miejskiego należy zaliczyć dodatkowe udogodnienia w postaci szerszej gamy rowerów, które można wypożyczyć. W tym przypadku tyszanie mieli do dyspozycji również tandem, rowery dziecięce i trójkołowe oraz cargo/familijne. Duża ilość stacji napraw plasuje Tychy na zaszczytnym drugim miejscu w Rankingu, zaraz za Pruszkowem i Piasecznem. W Tychach na 1 km kwadratowy przypada aż 5 stacji - tyszanie bez problemu poradzą sobie z usterkami.

Co prawda, to warszawskie Veturillo niepodzielnie króluje na mapie stacji rowerowych w Polsce. Nic dziwnego - w końcu żyje tam prawie 1,8 mln mieszkańców! Jednak każde działanie władz miasta na rzecz poszerzania oferty transportu publicznego cieszy i zasługuje na pochwałę.

Więcej informacji na temat rowerów publicznych w innych miastach znaleźć można na: www.dadelo.pl/blog/systemy-rowerow-miejskich/

BM / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.