tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

  • 11 marca 2019

Kradzież roweru z klatki schodowej. Apel o zabezpieczanie jednośladów

Gdy pogoda sprzyja, wielu mieszkańców zamienia samochód na rower. Pamiętajmy jednak o jego zabezpieczeniu. Kilka dni temu z klatki schodowej przy ul. Andersa nieznany sprawca ukradł rower.

Niestety, każdego roku policja odnotowuje kradzieże jednośladów. Jak wynika później z rozmów z pokrzywdzonymi - w wielu przypadkach kradzieżom tym można było zapobiec. Pamiętajmy, że aby zminimalizować ryzyko kradzieży wystarczy przestrzegać trzech bardzo prostych zasad:
  • zostawiać rower w widocznym miejscu - rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie „łatwym łupem„ dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę jest znacznie większe,
  • pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń- należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to jednak prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby,
  • zapisać numery ramy - każdy rower posiada swój numer fabryczny ramy. W przypadku kradzieży roweru numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju - możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela.


Łupem złodziei padają nie tylko rowery nowe, ale także używane. W wielu przypadkach pozostawiane bez żadnych zabezpieczeń. - Pamiętajmy, że stosowanie powyższych zasad nie daje gwarancji, że nasz rower nie zostanie skradziony, jednakże znacznie minimalizuje takie ryzyko - podkreślają policjanci. - Ponownie apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw, by nie pozostawały obojętne wobec takich czynów i informowały o tym policję w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”.

BM / tychy.info, źródło: KMP Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.