• 26 stycznia 2019
  • wyświetleń: 1852

Wodny Park Tychy - lepsza jakość powietrza dzięki produkcji biogazu

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. (RCGW) od 2006 roku jest producentem energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Biogaz powstaje w tyskiej oczyszczalni ścieków w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych. Dwie elektrownie biogazowe RCGW - w oczyszczalni i Wodnym Parku Tychy - połączone są sześciokilometrowym rurociągiem i zapewniają energię elektryczną i cieplną obu obiektom.

Wodny Park Tychy
fot. Wodny Park Tychy


Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii w elektrociepłowniach biogazowych w tyskiej oczyszczalni ścieków i w Wodnym Parku Tychy tylko od maja do grudnia 2018 r. udało się wyprodukować 20 500 MWh energii. - Do jej produkcji w tradycyjnej elektrowni węglowej trzeba by zużyć 5 415 ton węgla kamiennego, czyli 91 wypełnionych po brzegi wagonów kolejowych - podkreśla Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. i dodaje, że oba obiekty są samowystarczalne energetycznie, co jest ewenementem w skali nie tylko europejskiej.

- Zastosowane rozwiązania znacząco przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w Tychach i okolicach. Uniknięta emisja dwutlenku węgla, wynikająca z zastosowania odnawialnych źródeł energii, od maja do grudnia 2018 r. wyniosła blisko 8 355 ton. Do powietrza, którym oddychamy nie przedostały się też pyły i inne zanieczyszczenia powstające w trakcie spalania węgla - potwierdza Zbigniew Gieleciak.

Wodny Park Tychy
fot. Wodny Park Tychy


Bioenergetyczne instalacje RCGW w ciągu roku pozwoliłyby pokryć potrzeby energetyczne 35-tysięcznego miasta. - Wysokowydajna produkcja biogazu pozwoliła na osiągnięcie bardzo dobrych wskaźników efektywności energetycznej. Produkowana przez nas nadwyżka energii elektrycznej została sprzedana do sieci Tauronu i od maja do grudnia 2018 r. wyniosła 1 800 MWh. To więcej niż zapotrzebowanie w tym czasie na energię elektryczną tyskich trolejbusów - dodaje Zbigniew Gieleciak.

Jednym z rozwiązań ekologicznych w Wodnym Parku Tychy jest m.in. odzysk energii cieplnej z rekuperacji (wentylacji) oraz filtrów wód popłucznych (m.in. z wody spod pryszniców). W praktyce ilość odzyskanej energii cieplnej z tych źródeł w okresie od maja do grudnia 2018 r. pozwoliła na ogrzewanie basenu sportowego oraz basenu z ruchomym dnem bez użycia dodatkowych źródeł energii cieplnej.

Wodny Park Tychy
fot. Wodny Park Tychy


Ekologiczne instalacje tyskich obiektów wzbudziły spore zainteresowanie gości szczytu klimatycznego ONZ (COP24), który początkiem grudnia 2018 r. odbywał się w Katowicach. - Podczas trwania szczytu i nieco wcześniej odwiedzili nas eksperci i dziennikarze, m.in. z Niemiec, Holandii, Chin, Francji, Japonii i Tanzanii. Wszyscy byli pod wrażeniem stosowanych przez nas rozwiązań dotyczących zarówno gospodarki wodno-ściekowej, jak i wytwarzania energii z biogazu - podkreśla Zbigniew Gieleciak.

BM / tychy.info

źródło: Wodny Park Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wodny Park Tychy" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Wodny Park Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wodny Park Tychy" podaj