• 1 kwietnia 2024
  • 5 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 100061

[FOTO] Wybuch gazu w bloku przy ul. Darwina. 7 osób zostało rannych. Miasto udziela pomocy

Do wybuchu gazu doszło w poniedziałek 1 kwietnia w budynku wielorodzinnym przy ulicy Darwina w Tychach. W wyniku zdarzenia rannych zostało łącznie 7 osób, w tym dwójka dzieci. W akcji ratowniczej brało udział łącznie 21 zastępów straży pożarnej, 58 ratowników, w tym specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju z psami ratowniczymi. We wtorek około godz. 10.00 pracę wznowili specjaliści nadzoru budowlanego. Lokatorzy nie mogą na razie wrócić do mieszkań. 2 kwietnia przed południem miasto zwołało konferencję prasową - m.in. dotyczącą pomocy poszkodowanym.

Blok przy ul. Darwina po wybuchu gazu - 02.04.2024
Blok przy ul. Darwina po wybuchu gazu - 02.04.2024 · fot. Tomasz Pestka


Strażacy otrzymali zgłoszenie o wybuchu gazu o godzinie 9.24. Do zdarzenia doszło w mieszkaniu na parterze, w którym prawdopodobnie przebywała jedna osoba. W sumie poszkodowanych zostało 15 osób. Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach podała, że 7 rannych zostało zabranych do szpitala, a z budynku ewakuowano 20 osób. Nie ma ofiar śmiertelnych.

Wybuch gazu w bloku przy ulicy Darwina - 1.04.2024 · fot. 112tychy.pl; KW PSP Katowice; Policja Śląska


Strażacy przeszukiwali budynek, a na miejsce zadysponowano specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą z KM PSP w Jastrzębiu-Zdroju. Po godzinie 14.00 podano, że pod gruzami nikogo nie odnaleziono.

Wybuch gazu w bloku przy ulicy Darwina - 1.04.2024 · fot. Tomasz Gonsior


Najciężej ranną osobę przetransportowano śmigłowcem LPR do szpitalu w Ochojcu. - Jest u nas młody mężczyzna, przed 30. Ciężko poparzony, nawet do 80% powierzchni ciała - powiedziała w rozmowie z TVN24 Jolanta Wołkowicz, rzeczniczka placówki, która dodała, że poszkodowany zostanie przekazany do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.Telewizja TVN24 przekazała również, że dwoje dzieci poszkodowanych w wybuchu trafiło do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. - Trafiło do nas dwoje dzieci karetkami pogotowia; chłopiec w wieku 8 lat i czteroletnia dziewczynka. To rodzeństwo. Są w stanie ogólnym dobrym, pozostaną w szpitalu przez krótki czas - poinformował Wojciech Gumułka, rzecznik GCZD, cytowany przez TVN24.

Pozostałe osoby zostały przetransportowane do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach.

Wybuch gazu w bloku przy ulicy Darwina - 1.04.2024 · fot. Tomasz Pestka


Śląska policja dodaje, że w wyniku eksplozji częściowemu zniszczeniu uległo 5 kondygnacji budynku. Siła wybuchu była tak duża, że elementy konstrukcyjne i wyposażenie mieszkań porozrzucane zostały na odległość kilkudziesięciu metrów. O tym, czy budynek będzie nadawał się do zamieszkania, zadecyduje inspektor nadzoru budowlanego. Akcja może potrwać kilka godzin.

- Dla mieszkańców, którzy musieli opuścić swoje mieszkania podstawiony został także specjalny autobus. Udzielona zostanie wszelka potrzebna pomoc. Osoby potrzebujące pomocy, informacji prosimy o kontakt pod nr tel. 986 - poinformował w mediach społecznościowych Urząd Miejski w Tychach.Jak informowało we wtorek 2 kwietnia rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, klatka nr 4 została wyłączona z użytkowania, pozostała część budynku bez prądu i ogrzewania jest dostępna dla mieszkańców. Z usług Ośrodka Interwencji Kryzysowej (noclegi) skorzystało 6 osób. Straż pożarna zakończyła działania we wtorek o godz. 04:00 nad ranem.

Poniżej informacja z Urzędu Miasta dla mieszkańców klatki nr 4.:

Ważne informacje dla poszkodowanych w wybuchu gazu w budynku wielorodzinnym przy ul. Darwina. Mieszkańców klatki nr 4 prosimy o pilny kontakt z Wydziałem Gospodarki Lokalowej w Urzędzie Miasta Tychy (wejście od strony parku). Telefon: 32 776 30 51.

Pracownicy wydziału pomogą w załatwieniu spraw związanych m.in. z załatwieniem lokali zastępczych dla osób poszkodowanych w wyniku wybuchu gazu.

Na miejscu będzie także pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach, który będzie informował o możliwościach doraźnej pomocy finansowej.

Zapewnione zostanie także wsparcie psychologiczne, wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebują. Udzielona zostanie wszelka potrzebna pomoc.

Osoby chcące wpłacać darowizny na rzecz poszkodowanych mogą przekazywać je na konto:
Gmina Miasta Tychy, al. Niepodległości 49 43-100 Tychy.

Nr konta: 66 1240 2975 1111 0011 3700 6653.

Loading...


We wtorek przed południem pod urzędem miasta odbyła się konferencja prasowa dotycząca pomocy lokatorom. Wzięli w niej udział m.in. bryg. Wojciech Rapka z komendy miejskiej PSP, Maciej Gramatyka - pełniący funkcję prezydenta Miasta Tychy, Mariusz Węgrzyn - Inspektor Nadzoru Budowlanego w Tychach, Iwona Rogalska - dyrektor MOPS w Tychach.

- Wczoraj do późnych godzin wieczornych trwały prace przy tym budynku. Udało się zabezpieczyć większość mieszkań, w tym te najbardziej zniszczone. Wszystkie osoby, do których dotarliśmy, nie tylko z klatki nr 4, ale również z pozostałych otrzymały informacje o możliwości uzyskania wsparcia z urzędu miasta. Mieszkańcy klatki numer 4 otrzymali ofertę noclegu w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Z tej możliwości skorzystało kilka osób - mówił Maciej Gramatyka, pełniący funkcję prezydenta Tychów. - Dziś od rana pracujemy nad tym, w jaki sposób pomagać tym, którzy stracili prawie wszystko w swoich mieszkaniach. Wiemy o kilku rodzinach, których mieszkania są całkowicie zniszczone, ale wiemy też, że mieszkańcy klatki nr 4 najprawdopodobniej długo nie będą mogli wrócić do swoich mieszkań. Dla nich mamy przygotowane już teraz kilkanaście, a jak będzie potrzeba to więcej lokali zastępczych, w których będą mogli zamieszkać. Oprócz tego uruchomiliśmy procedurę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który dla wszystkich poszkodowanych jest gotowy również z pomocą finansową. Poza tym jest wsparcie psychologiczne, właśnie we wspomnianym Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Kontaktujemy się z wszystkimi mieszkańcami budynku przy ul. Darwina i zapraszamy do urzędu, by indywidualnie zbadać potrzeby każdej rodziny.

- Etap działań ratowniczych zakończył się wczoraj około godziny 15 - mówił Wojciech Rapka, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tychach. - To był etap, w trakcie którego ponad 20 zastępów i 50 strażaków prowadziło działania ratownicze. Polegały one głównie na poszukiwaniu osób, które ewentualnie na miejscu jeszcze pozostały. Na szczęście takich osób nie odnaleźliśmy. Wszystkim osobom, które wymagały pomocy, tej pomocy udzieliliśmy wspólnie z Ratownictwem Medycznym. Łącznie 7 osób zostało poszkodowanych, wszystkie zostały przetransportowane do szpitali. Kiedy etap ratowniczy został zakończony pomagaliśmy, współdziałaliśmy przede wszystkim ze Strażą Miejską, Policją oraz służbami Prezydenta w celu zabezpieczenia tego budynku przed dostępem osób postronnych. Działania te zakończyły się koło północy.

Konferencja prasowa - pomoc mieszkańcom bloku po wybuchu gazu - 02.04.2024 · fot. Tomasz Pestka / tychy.info


- Dzisiaj, na miejscu pozostawiliśmy swój namiot logistyczny dla współpracy z obecną i dalej działającą na miejscu zdarzenia Policją. Jednoznacznie stwierdzamy, że przyczyną pierwotną tego zdarzenia był wybuch gazu ziemnego, nagromadzonego w tym pomieszczeniu, które najbardziej ucierpiało. Gaz gromadził się w całym pomieszczeniu, w całej objętości, gdzie mieszał się z powietrzem, tak powstała mieszanina wybuchowa i został zainicjowany wybuch. Przyczynę badają policjanci pod nadzorem prokuratury oraz powołany w tym celu biegły. Gaz ulatniał się z instalacji niskiego ciśnienia gazu ziemnego w pomieszczeniu kuchennym. Naruszony jest strop pomiędzy parterem, a pierwszą kondygnacją, wyżej również są zniszczenia, ale konstrukcja nie jest uszkodzona - dodaje Komendant Miejski PSP w Tychach.

- Najbardziej uszkodzone jest to mieszkanie, gdzie nastąpił wybuch i mieszkanie bezpośrednio nad mieszkaniem na parterze - mówił Mariusz Węgrzyn, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. - Te lokale najprawdopodobniej ze względu na uszkodzony strop będą musiały być długo wyłączone z użytkowania. Pozostałe mieszkania, które mają uszkodzoną tylko np. stolarkę okienną i drzwiową oraz instalacje wewnętrzne będą mogły prawdopodobnie zostać dopuszczone do użytkowania szybciej. Obecnie budynek jest chroniony i zabezpieczony. W tej chwili nikt nie może wrócić do budynku, ponieważ nie ma prądu, wody, gazu. Konstrukcja budynku nie jest na tyle uszkodzona, aby nie nadawał się on do użytku - na pewno niezbędne są remonty. Budynek sam w sobie nie grozi zawaleniem.

- Budynek jest duży, to 199 mieszkań. W samej tylko klatce nr 4 to 49 mieszkań i 1 lokal użytkowy - mówiła Hanna Skoczylas Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miasta Tychy. -Struktura własności budynku w 50 procentach stanowią mieszkania komunalne i 50 procent wykupione. Wszystkie osoby, będą mogły liczyć na lokal zamienny. W przypadku lokalu zamiennego czas zamieszkania to okres do roku, ale w zależności od sytuacji jest on przedłużany. Pracownicy Wydziału Gospodarki Lokalowej i MOPS-u od godziny 7.30 przyjmują osoby zainteresowane i udzielają im informacji. Będziemy kolejno wskazywać lokale zamienne. Obecnie dysponujemy 25 takimi lokalami, które są gotowe do zamieszkania. Mamy również lokale w budynku basenu na ul. Edukacji (8 lokali). Pomoc finansowa udzielana będzie przez MOPS w Tychach. Nie ma różnicy pomiędzy mieszkaniami komunalnymi i własnościowymi, każdy może ją otrzymać - dodaje Hanna Skoczylas.

ar, mp / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.