• 12 lutego 2024
  • 14 lutego 2024
  • wyświetleń: 511

[FOTO] Tyscy policjanci podsumowują ferie. Pogadanki i interwencje

Druga połowa ferii zimowych była czasem intensywnej pracy tyskich profilaktyków i dzielnicowych. Podczas wizyt w miejscach, gdzie swój wolny czas spędzali najmłodsi, mundurowi przypominali o bezpiecznych formach wypoczynku na świeżym powietrzu oraz przekazywali cenne rady dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Bezpieczne ferie z tyskimi policjantami. Pogadanki dla najmłodszych - 02.2024 · fot. KMP Tychy


W województwie śląskim dobiegł końca drugi tydzień ferii zimowych. Ten czas był doskonałą okazją do spotkań dzieci i młodzieży z policjantami, podczas których można porozmawiać o bezpieczeństwie nie tylko w domu, czy na drodze, ale także na stoku i lodowisku. W ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2024” tyscy policjanci z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej oraz dzielnicowi, odwiedzali dzieci na półkoloniach w naszym mieście.

Wizyta mundurowych zawsze wywołuje wśród dzieci sporo emocji, dlatego prelekcje poprzedzone są krótkim wprowadzeniem o pracy policjantów, o tym, czym się zajmują i jak są wyposażeni do służby. Policjanci starają się przekazać najmłodszym jak najwięcej przydatnych wskazówek na temat ich bezpieczeństwa w czasie przerwy w nauce. Najmłodsi dowiadują się między innymi, co należy zrobić, aby być bezpiecznym w domu, podczas spędzania wolnego czasu na stoku czy lodowisku oraz kogo należy powiadomić, aby szybko uzyskać pomoc w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia. Nie brakuje również cennych rad odnośnie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tyscy policjanci w swoim działaniach profilaktycznych włączyli się również do akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, w ramach której promują odpowiedzialne postawy narciarzy i snowboardzistów. Przypominali także najważniejsze informacje na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach.

Ferie to także czas intensywnej pracy policjantów ruchu drogowego. W okresie od 26 stycznia do 11 lutego na tyskich drogach doszło do 66 zdarzeń drogowych, w tym do czterech wypadków, na skutek których 3 osoby zostały ranne. Do najtragiczniejszego w skutkach wypadku doszło 4 lutego br. na ulicy Oświęcimskiej, w którym śmierć poniosła pasażerka pojazdu BMW.

Policjanci przeprowadzili ponad tysiąc badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby 4 kierowców zdecydowało się na jazdę na „podwójnym gazie". Dodatkowo mundurowi ujawnili ponad 300 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości.

Policjanci tyskiej prewencji skupili natomiast swoje działania na kontrolowaniu miejsc, w których gromadziła się młodzież i sprawdzaniu, czy młodzi ludzie przestrzegają norm prawnych. W trakcie działań mundurowi zatrzymali 3 nieletnich, którzy uciekli z ośrodka wychowawczego i były wobec nich prowadzone poszukiwania. Po wykonaniu czynności nieletni zostali doprowadzeni do jednego z młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

W trakcie wzmożonych działań policjanci zatrzymali 9 nietrzeźwych nieletnich, których losem zajmie się teraz sąd rodzinny. Niechlubnym rekordzistą okazał się uczestnik interwencji, podjętej przez policjantów w sobotę (10 lutego) po godzinie 18.00. Mundurowi zostali wezwani na ulicę Starokościelną w Tychach, gdzie na terenie pustostanu miały przebywać dwie osoby. Gdy młodzi ludzie zorientowali się, że na miejscu pojawili się policjanci, zaczęli uciekać, jednak szybko zostali zatrzymani przez mundurowych. Jeden z nich został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik badania wskazał u 15-latka ponad 3,3 promila alkoholu. Drugi z nich - 17-latek, z uwagi na brak logicznego kontaktu, został przekazany załodze Pogotowia Ratunkowego i przewieziony do szpitala na dalszą diagnostykę.

Mundurowi apelują: z uwagi na przypadki ujawniania nietrzeźwych osób nieletnich prosimy rodziców i opiekunów o szczególne zwrócenie uwagi na wskazany problem, ponieważ nawet największa liczba patroli i programów profilaktycznych o tematyce antyalkoholowej i ukierunkowanej na zapobieganie zjawiskom kryminogennym, nie przyniesie efektu bez należytej opieki i kontroli ze strony rodziców.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.