• 3 lutego 2024
  • 10 lutego 2024
  • wyświetleń: 644

Trzy pierwsze Damy II RP. Warsztaty teatralne dla kobiet w tyskiej bibliotece

Za nami:

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 10 lutego o godz. 12.00 na warsztat dotyczący historii kobiet, przygotowany z myślą o tych, które/którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o herstorii regionu oraz Polski. To spotkanie, które łączy wykład historyczny z rekonstrukcją polegającą na wspólnym przygotowaniu i wystawieniu jednoaktówki o pierwszych trzech Damach II RP. Brzmi zaskakująco, ciekawie, nieprawdopodobnie? W takim razie weź udział w warsztatach 10 lutego, w godzinach od 12.00 - 16.00. Zajęcia są jest bezpłatne, obowiązują zapisy na 15 miejsc.

Trzy damy RP. Warsztaty teatralne dla kobiet w tyskiej bibliotece


  • Adres do zgłoszeń mailowych: promocja@mbp.tychy.pl
  • Zgłoszenia od 22 stycznia do 8 lutego 2024
  • Miejsce warsztatu: Sala konferencyjna w Mediatece, al. Piłsudskiego 16


Podczas warsztatu poznamy historię trzech ważnych bohaterek, które u zarania II RP towarzyszyły pierwszoplanowym liderom politycznym - Józefowi Piłsudskiemu i Wojciechowi Korfantemu. W tej trójce najbardziej rozpoznawalna jest Aleksandra Piłsudska, ale zmiana perspektywy na herstoryczną powoduje, że zauważamy jeszcze dwie inne postaci, które w tym samym czasie, równolegle - co zaskakuje najbardziej - też pełniły w różnych okolicznościach role Pierwszych Dam. Są to Maria Piłsudska i Elżbieta Korfanty. Sytuacja sprzed stu lat rozbudza ciekawość i zadaje nam wiele pytań o niejednoznaczne dziedzictwo Pierwszych Dam w historii Polski i Śląska. Tym bardziej, że ten tytuł przypisywany był także Michalinie Mościckiej i Marii Mościckiej.

Te historyczne konteksty, mogą nam posłużyć nie tylko do zrealizowania re-tellingowej dramy, ale także do moderowanej rozmowy, podczas której dzięki swobodnemu performowaniu dawnych i współczesnych ról kobiecych w różnych dziedzinach współczesnego życia publicznego uda się nam w drugiej części warsztatu „uciec do przodu”, porzucić stereotypy i tradycyjne klisze. Wskazać nowe wory ról i zachowań kobiet. Organizatorzy zapraszają do przemyślenia przed warsztatem, kto jest dla nas takim wzorem?

Warsztat połączy dwie kultury pamięci o przodkiniach - osobistą i polityczną (oficjalną), Będzie okazją do integracji kobiecego środowiska wokół wspólnych, wciąż aktualnych tematów, dotyczących funkcjonowania kobiet w sferze publicznej. Warsztat jest skierowany do tych, dla których to, kim były nasze przodkinie, ma znaczenie. Dedykowane są osobom prywatnym, społeczniczkom, liderkom, pasjonatkom działającym w organizacjach obywatelskich, a także w edukacji, kulturze, biznesie. To spotkanie przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem kobiecej części społeczeństwa, które chcą je poznać i przekazywać dalej.

Warsztat poprowadzi - dr Małgorzata Tkacz-Janik z Centrum Dziedzictwa Kulturowego Regionalnego Instytutu Kultury im. Wojciecha Korfantego.

Projekt Regionalnego Instytutu Kultury imienia W. Korfantego został przygotowany z okazji ustanowienia przez Sejm RP roku 2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej oraz Rokiem Wojciecha Korfantego. Projekt jako oferta edukacyjna będzie realizowany do końca 2025 r.

Wydarzenie otwierające projekt odbyło się 28 listopada 2023 r. w Muzeum Historii Katowic (ul. Szafranka 9, Katowice), w budynku, w którym po II WŚ mieszkała na drugim piętrze Elżbieta Korfanty. Projektowi partnerują: POLKAP SA, Muzeum Historii Katowic, Fundacja Muzeum Historii Kobiet, oraz Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet.

ar / tychy.info

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.