tychy.info

Reklama

  • 26 czerwca 2022
  • 2 lipca 2022

Tyskie mikrowyprawy na święto Metropolii!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

Muzeum Miejskie zaprasza już 2 lipca na tyskie mikrowyprawy w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii! Co w programie?

Tychy z lotu ptaka, stadion miejski
Tychy z lotu ptaka · fot. tychy.info


Kierunek -> GZM / Poznajmy się 2 lipca! To hasło pierwszego w historii święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wspólnie z Muzeum Miejskim podążymy śladami tyskich herosów sportu („Tyscy herosi sportu“ - zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu Muzeum Miejskiego w Tychach, godz. 11.00-12.00 i 17.00-18.00), natomiast wędrując przez tyskie osiedle A, przeniesiemy się w czasie do lat 50. XX wieku („Unikatowe osiedle A - podróż w czasie do lat 50.” - spacer architektoniczny, godz. 11.30-13.00 i 13.30-15.00), a zwiedzając kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, poznamy arcydzieło sztuki sakralnej końca XX wieku („Kościół pw. Ducha Świętego i jego wystrój - arcydzieło sztuki sakralnej końca XX wieku” - zwiedzanie, godz. 13.00-15.00). Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne!

Tyscy herosi sportu - zwiedzanie Tyskiej Galerii SportuTyska Galeria Sportu jest jedynym oddziałem muzealnym ulokowanym na terenie stadionu miejskiego. Czeka tam jedyna taka w kraju multimedialna wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” - bogata w treści i atrakcyjna w formie prezentacja związków rozwoju miasta Tychy i sportu oraz ciekawostki, związane z największymi sukcesami sportowców z naszego miasta, obejmująca wszystkie dziedziny sportu obecne w Tychach zarówno przed jak i po II wojnie światowej.

Tyska Galeria Sportu
Tyska Galeria Sportu · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Ekspozycja to również fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców z międzynarodowymi sukcesami: medalistek olimpijskich Lucyny Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci-Jarosz, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego i wielu innych…

Dodatkową atrakcją, z myślą o najmłodszych, będzie krótki seans filmowy.Unikatowe osiedle A - podróż w czasie do lat 50. - spacer architektonicznyWędrówka po tyskich zakamarkach poświęcona początkom wznoszenia nowego miasta. Powstanie w pierwszej połowie lat 50. osiedla A zainicjowało wielką rozbudowę miejscowości Tychy. To pierwsze osiedle „Nowych Tychów” jest jedynym zespołem mieszkaniowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym najpełniej zrealizowano założenia doktryny realizmu socjalistycznego - jest więc unikalne zarówno pod względem założeń architektoniczno-urbanistycznych, jak i programu dekoracji plastycznych. Stanowi esencję założeń „nowego” miasta Tychy, powstałego jako zaplecze mieszkaniowe dla robotników zatrudnionych w górnośląskim przemyśle.

Osiedle A w Tychach - widok ulicy Wincentego Pstrowskiego (obecnie ul. Arkadowa), ok. 1955
Osiedle A w Tychach - widok ulicy Wincentego Pstrowskiego (obecnie ul. Arkadowa), ok. 1955 · fot. Zygmunt Kubski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Spacer umożliwi poznanie unikatowego, zachowanego w pierwotnej formie, założenia urbanistycznego osiedla oraz realizacji plastycznych znajdujących się na jego terenie. W trakcie przedstawiona zostanie m.in. geneza i historia budowy, sylwetka głównego projektanta - Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, a także założenia i źródła doktryny realizmu socjalistycznego, która w dużej mierze wpłynęła na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną osiedla.

Na trasie spaceru znajdą się m. in.: Plac św. Anny, ul. Wojska Polskiego - za budynkiem dawnego domu kultury oraz przed budynkami przychodni zdrowia i przedszkola, ul. Arkadowa, wnętrze kwartału zabudowy przy ul. gen. Wł. Andersa - przed Filią Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, ul. H. Arctowskiego i ul. bp. J. Burschego - lampa górnicza.Kościół pw. Ducha Świętego i jego wystrój - arcydzieło sztuki sakralnej końca XX wieku - zwiedzanieKościół rzymskokatolicki pw. Ducha Świętego w Tychach to jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisany w 2019 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego. Podczas oprowadzania zaprezentowana zostanie architektura jednego z najwybitniejszych w regionie przykładów budownictwa sakralnego ostatniej ćwierci XX wieku w kontekście architektury po Soborze Watykańskim II oraz twórczości Stanisława Niemczyka, a także polichromie Jerzego Nowosielskiego, odwołujące się do tradycji malarstwa wschodniego chrześcijaństwa.

Zarówno architektura kościoła, jak i jego malarski wystrój, stanowią unikatowy w skali ogólnopolskiej przykład sztuki sakralnej. W żadnej innej świątyni na terenie kraju i województwa nie udała się taka współpraca pomiędzy architektem a malarzem - jak w Tychach, o czym pisze Krystyna Czerni w albumie „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”.

Kościół pw. Ducha Św. w Tychach
Kościół pw. Ducha Św. w Tychach · fot. Wojciech Radwański / Muzeum Miejskie w Tychach


Obiekt jest wyjątkowy, ale jednocześnie stosunkowo mało znany i warto do niego zajrzeć. Oprowadzi po nim wybitny historyk sztuki, mówiący łatwym i przystępnym językiem, znakomicie zarysowujący konteksty, które miały miejsce w architekturze sakralnej po II Soborze Watykańskim.

Po świątyni oprowadzi dr Jerzy Gorzelik, prof. UŚ - historyk sztuki. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1995). W 1999 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Wrocławskim, na podstawie dysertacji „Etapy przemian sztuki barokowej w opactwie cystersów w Rudach Wielkich” (promotorka: prof. dr hab. Ewa Chojecka). Od 1995 roku związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i tamtejszym Zakładem Historii Sztuki - obecnie (od maja 2021 roku) jako profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2006-2013 był adiunktem w Zakładzie Ochrony Dóbr Kultury Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka. W swoich badaniach skupia się na analizowaniu zjawisk artystycznych w kontekście konfesyjnym i narodowym, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Górnego Śląska w XVI-XX w. Podejmuje problemy wykorzystania medium sztuki i dziedzictwa kulturowego w dyskursywnym kreowaniu wspólnot wyobrażonych oraz relacji między sztuką a pamięcią zbiorową. Autor około stu prac naukowych z zakresu historii sztuki, głównie Górnego Śląska i Europy Środkowej. Popularyzator kultury i historii Górnego Śląska, współpracujący z instytucjami kultury (Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Miejskie w Gliwicach, Muzeum Miejskie w Tychach i Muzeum Miejskie w Tarnowskich Górach, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, czy Haus Oberschlesien w Ratingen) oraz mediami („Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni”, Radio Katowice czy Radio Piekary) i wydawnictwami popularyzującymi naukę („Śląsk”, Opcje”, „Fabryka Silesia”); w latach 2007-2011 opiekun naukowy Górnośląskich Dni Dziedzictwa. W latach 2010-2013 członek zarządu Województwa Śląskiego, w latach 2010-2018 radny wojewódzki, członek komisji kultury sejmiku Województwa Śląskiego, członek rady Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, członek rady programowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach.Wydarzenia zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiŚwięto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to prawie 100 lokalnych wydarzeń i mikrowypraw na piąte urodziny Metropolii GZM. Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

2 lipca 2022 roku mieszkanki i mieszkańcy będą mogli również jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony internetowej wydarzenia. Więcej: www.kierunekgzm.pl

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj