tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 14 stycznia 2022

Pomoc przy opiece nad seniorem

Materiał partnera:

Opieka nad seniorem to temat, który zaprząta głowę coraz większej liczby osób, nie tylko w Polsce ale także w większości regionów współczesnego świata. Dzieje się tak ponieważ społeczeństwa większości państw świata starzeją się i z roku na rok przybywa w nich seniorów, czyli osób przekraczających wiek 65, czy nawet 80 lat. Nie byłoby w tym nic niepokojącego gdyby nie fakt, że starsze osoby są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju urazy czy choroby, także choroby wieku starczego. Jednak co, gdy choroba czy wypadek naszego rodzica czy dziadka staje się faktem? Jak pomóc, gdzie zwrócić się o pomoc?

Silesia


Świat ze starością radzi sobie na różny sposób. Wszystko zależy od kultury panującej w danej części świata, oraz jej poziomu rozwoju ekonomicznego czy społecznego. W naszych szerokościach geograficznych dominują trzy główne podejścia do opieki nad seniorem. Opieka nad osobami starszymi może odbywać się zarówno w domu chorego, jak i w przeznaczonej do tego placówce. Jeśli chodzi o opiekę domową, to można wyróżnić tu opiekę prowadzoną przez członków rodziny oraz opiekę nad seniorem sprawowaną przez profesjonalną opiekunkę seniora. Wybór odpowiedniego modelu opieki zależy tak naprawdę od możliwości czasowych oraz finansowych jakimi dysponuje rodzina starszej osoby potrzebującej opieki. Jeśli członkowie rodziny mają własne zobowiązania rodzinne i zawodowe, to pozostaje zwrócenie się do profesjonalnej agencji opiekunek osób starszych, takich jak np. Veritas Polska.

Opieka nad seniorem prowadzona w jego własnym domu ale wykonywana przez opiekunkę z agencji wydaje się być idealną opcją dla osób, którzy nie posiadają, zarówno możliwości opieki nad własnym bliskim, jak i także odpowiednich umiejętności i doświadczenia w kwestii opieki nad seniorem. W takim wypadku doświadczona opiekunka osoby starszej zamieszka z seniorem i praktycznie przez 24 godziny na dobę będzie dbać o jego dobrostan. Zakres jej obowiązków jest ustalany w szczegółowej umowie. Jednak najczęściej należy do nich m.in. pomoc w pracach domowych, gotowaniu, przyjmowaniu lekarstw, higienie, ubieraniu, aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o koszt takiej opieki to zależy on głównie od doświadczenia opiekunki seniora.