tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 1 grudnia 2021
  • 3 grudnia 2021

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

W środę, 1 grudnia Tychy odwiedziła senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu. W wizycie wzięli udział m.in. Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka oraz Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu - Senator Stanisław Gawłowski.

Wizyta senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Tychach
Wizyta senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Tychach - 01.12.2021 · fot. UM Tychy


Członkowie komisji wizytę w Tychach rozpoczęli od odwiedzenia Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej. Następnie odwiedzili Wodny Park Tychy i znajdujące się w nim Edukatorium. Wizyta w urzędzie miasta rozpoczęła się z kolei od konferencji prasowej, w której oprócz członków Komisji wzięli udział: zastępca Prezydent Tychów - Maciej Gramatyka, wójt Gminy Wyry - Barbara Prasoł, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. Zbigniew Gieleciak oraz dr. inż. Stanisław Tokarski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Gości przywitał Maciej Gramatyka - z-ca prezydenta Tychów:

- Cieszę się z tego, że dobry klimat do obrad Nadzwyczajnej Komisji do spraw Klimatu dostrzegli państwo w Tychach. W naszym mieście podejmujemy wiele działań związanych m.in. z ochroną powietrza. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce zrealizowaliśmy program wymiany starych pieców na nowe. W ostatnim roku wydaliśmy ponad 20 milionów m.in. na Odnawialne Źródła Energii czy fotowoltaikę. Tychy są także liderem elektromobilności oraz jednym z trzech miast w Polsce, gdzie jeżdżą trolejbusy. Oprócz RCGW, także inne spółki np. Master czy PKM Tychy, aktywnie działają w obszarze wykorzystania nowych technologii. Jestem przekonany, że będą Państwo mieli okazję je także zobaczyć. Życzę dobrych obrad i zapraszamy ponownie do naszego miasta - powiedział Maciej Gramtyka, zastępca prezydenta Tychów.

Podczas konferencji głos zabrała także Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka oraz Przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu - Senator Stanisław Gawłowski.

Senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu w Tychach · fot. Marta Marchlewska-Wilczak / Kancelaria Senatu


- Podczas dzisiejszej wizyty zobaczyliśmy m.in. biogazownię, która zasila Park Wodny Tychy. My, jako senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu, odwiedzamy takie miejsca i chcielibyśmy, by takie projekty realizowano także w innych miastach w kraju. To bardzo ważne, bo jesteśmy w tak trudnym czasie, że wszyscy musimy działać, by temperatura na ziemi nie wrosła w tak zastraszającym tempie - mówiła Gabriela Morawska-Stanecka.

- Chcę podziękować za zaproszenie do Tychów. Wszyscy mamy świadomość, że musimy odchodzić od spalania węgla i korzystać z innych alternatyw. Dobry gospodarz potrafi nawet ze ścieków robić energię! Warto tego typu pomysły przenosić do innych miast. Tychy są wyjątkiem, a nie powinny - stwierdził z kolei Senator Gawłowski.

Prezes RCGW w Tychach - Zbigniew Gieleciak mówił natomiast o osiągnięciach spółki:

- To rzadka okazja, by pokazać tak znamienitym gościom skale zmian, która dokonała się w ciągu 20 lat w naszej oczyszczalni. W 2001 roku byliśmy jednym z najgorszych takich zakładów w województwie, ale udało się nam się zrealizować nasze plany. To co do tej pory było odpadem, my traktujemy to jako potencjał i wykorzystujemy w sposób najbardziej efektywny - powiedział.

Po konferencji, w sali sesyjnej urzędu odbyło się spotkanie cz łonków Komisji z przedstawicielami lokalnych samorządów oraz ekspertami. „O Dobrych praktykach RCGW w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i energetyki odnawialnej” mówił prezes Zbigniew Gieleciak. Wójt Gminy Wyry - Barbara Prasoł, opowiedziała ”Jak mała gmina może dostosowywać się do zmian klimatu?”, a dr inż. Stanisław Tokarski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Głównego Instytutu Górnictwa, opowiedział o ryzykach i niezbędnych działaniach związanych z polityką energetyczną.

ar / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj