tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 18 października 2021

Co warto wiedzieć o kawie mielonej?

Materiał partnera:

Kawa to temat, który wciąż nieustannie ciekawi ludzi. Często natknąć się możemy na artykuły dotyczące jej zdrowotnych właściwości, najlepszych przepisów, ciekawych faktów. To zainteresowanie wynika najpewniej z jej niezwykłej popularności - czarny napar pije przecież niemal każdy, toteż każdy posiada na jego temat jakąś opinię. Statystyczny Polak rocznie spożywa około 3 kilogramów kawy - w skali kraju daje to ponad 100 milionów kilogramów! Przechodząc do części właściwej naszego artykułu, według przeprowadzonych badań aż 55% ankietowanych deklaruje, iż ziarna kupuje w formie wcześniej zmielonej. Przyjrzyjmy się jej więc bliżej.

Co warto wiedzieć o kawie mielonej?


Kawa mielona a kawa ziarnista to temat, w którym kawowi eksperci są raczej zgodni - jeśli chcemy poczuć maksimum smaku powinniśmy kupić ziarna w ich niezmielonej formie. Jednak czy to oznacza, iż nigdy nie warto zaopatrzyć się w paczkę kawy mielonej? Absolutnie nie! Choć niemal każdy zgodzi się, iż najsmaczniejszy chleb to taki wyjęty prosto z pieca, nie przeszkadza nam to raz na jakiś czas wybrać chleb krojony w plastikowym worku.

Dla kogo jest kawa mielona?Dlaczego ludzie kupują więc kawę mieloną? Powodów może być kilka: przede wszystkim jest to zwykła oszczędność czasu - nie każdy może pozwolić sobie na zakup droższego młynka elektrycznego, a codzienne mielenie ręcznym bywa męczące i czasochłonne. Z tego wynika drugi powód - kawa mielona w palarni, czy też kawiarni charakteryzuje się zazwyczaj bardziej równym przemiałem, a co za tym idzie - lepszym balansem smaku. Nic w tym dziwnego - kawiarniane młynki, które potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych będą lepsze niż nożowe za kilkadziesiąt.

Co warto wiedzieć o kawie mielonej?


Kawa mielona - czemu poświęcić uwagę?Na co zwracać uwagę przy zakupie kawy mielonej? Czynników jest bardzo wiele. Przede wszystkim powinno zależeć nam, by czas od zmielenia ziarna do zaparzenia był jak najkrótszy. Kawa ulega bowiem procesowi oksydacji, który sprawia, iż z upływem dłuższego czasu może ona stracić część swych walorów smakowych. Czasem o zmielenie można poprosić na przykład baristę w zaprzyjaźnionej kawiarni. Jednak jeśli kupujemy kawę mieloną w sklepie, jak wybrać tę najświeższą? Należy spojrzeć na datę palenia, zdarza się jednak, że nie jest ona podana. Co zrobić w takiej sytuacji? Na opakowaniu powinna znajdować się przynajmniej data pakowania - im jest ona nowsza, tym lepiej. W ostateczności sugerować się można terminem zdatności do spożycia - w przypadku kaw mielonych wynosi on zazwyczaj plus minus rok od daty palenia.

Oprócz tego chwilę poświęcić należy też innym cechom - przede wszystkim krajowi pochodzenia. W dużym uproszczeniu, jeśli jesteś wielbicielem kaw klasycznych, odpowiednie dla ciebie będą ziarna pochodzące z Ameryki Południowej. Jeśli szukasz intensywnych, dymnych, ziemistych aromatów zdecyduj się na te pochodzące z Azji. Odważnym proponujemy Afrykę - kawa pochodząca z tego regionu częstokroć zaskakuje owocowymi, lekko kwaskowatymi (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), kwiatowymi nutami. Natomiast wszystkie cechy wymienionych powyżej łączy w sobie Ameryka Środkowa - to coś dla tych, którzy chcą wejść na poziom wyżej w kwestii swoich kawowych gustów, jednak nie są jeszcze przekonani do odważnych, afrykańskich smaków. Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj.

Świeżość kawy mielonejOstatnią istotną do poruszenia kwestią jest słynny “słoń w pokoju” - świeżość. Każdy wielbiciel kawy wie, iż jest to kwestia nader istotna. Paradoksalnie jednak przy odpowiednim przechowywaniu kawa mielona może zachować relatywnie dużą część swych walorów smakowych całkiem długo. Kawę mieloną kupujmy w mniejszych, 250 gramowych paczkach - dzięki temu spożycie całości zajmie nam mniej czasu, a nasza kawa będzie narażona na mniejszy kontakt z powietrzem. Oprócz tego na rynku dostępna jest cała gama specjalnych pojemników służących przechowywaniu kawy celem zachowania jej walorów smakowych. Taki pojemnik trzymać należy w ciemnym i chłodnym miejscu. Popularnym sposobem jest również trzymanie ziaren w zamrażarce - ta metoda jest jednak dość kontrowersyjna. To temat na osobny artykuł, warto więc zapoznać się samodzielnie zarówno z argumentami przemawiającymi za, jak i przeciw.

Kawa mielona jest integralnym elementem branży kawowej. Mimo, że systematycznie stara się im zaprzeczyć, ma ona niewątpliwie swoje walory. Branża kawy specialty kilkukrotnie dopasowywała się do trendów - dziś kawa specialty występuje chociażby w formie rozpuszczalnej, jak i kapsułkowej. Są ludzie, którym zwyczajnie zależeć będzie na wygodzie - naszym zadaniem jest to, by kawa mielona była tak dobra, jak to tylko możliwe. Z tym przeświadczeniem zapraszamy do dalszego odkrywania kawowego świata.