tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 15 października 2021
  • 29 października 2021

W Gemini Parku prace Dwurnika i wizje miasta młodych artystów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Gemini Park Tychy" podaj

Za nami:

W galerii handlowej Gemini Park Tychy pokazują nieznane dzieła Edwarda Dwurnika. Do tego wystawionych zostało aż 27 prac młodych artystów! Kilka miesięcy temu pomysłodawcy wystawy zaprosili dzieci i młodzież z Tychów i 12 okolicznych miejscowości do stworzenia własnego, artystycznego portretu Tychów, tak jak przed laty zrobił to Edward Dwurnik. Teraz możemy podziwiać efekty. Wystawa potrwa do końca października, wstęp na nią jest wolny.

Gemini park, wystawa Dwurnika
W Gemini Parku prace Dwurnika i wizje miasta młodych artystów · fot. Gemini Park Tychy


To wydarzenie na polskim rynku sztuki. W Gemini Park Tychy można już oglądać nigdy wcześnie nieprezentowany publiczności obraz Edwarda Dwurnika, zmarłego w 2018 roku wybitnego polskiego malarza. Przedstawiające Tychy płótno, mające wymiary 2,1 m na 3 m, zostało wykonane w 2018 r. na zlecenie Rafała Sonika. To jedno z ostatnich dzieł artysty pojawi się w otoczeniu prac stworzonych przez dzieci i młodzież z Tychów i okolic.

Tyska galeria handlowa stała się galerią sztuki. W obiekcie otwarto właśnie przestrzeń, w której można obejrzeć prawdziwe dzieło, stworzone przez wybitnego polskiego malarza i grafika Edwarda Dwurnika.

Praca przedstawiająca Tychy wraz z charakterystycznymi dla miasta miejscami powstała w ostatnich miesiącach życia twórcy, który zmarł równo 4 lata temu. Co ciekawe, obraz nigdy dotąd nie był prezentowany publiczności, co jak podkreślają pomysłodawcy wystawy - samo w sobie jest dużym wydarzeniem na rynku sztuki.

Gemini park, wystawa Dwurnika
Dzieła Edwarda Dwurnika w Gemini Park Tychy · fot. Gemini Park Tychy


- Edward Dwurnik pozostawił po sobie ponad 5 tysięcy obrazów. Większość z nich jest doskonale znana wielbicielom sztuki, chociażby z wystaw w Zachęcie, Muzeum Narodowym w Krakowie, MOCAK-u czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Obraz, który prezentujemy w Gemini Park dotąd nie trafił na żadną ekspozycję. Praca powstała ponad 4 lata temu na zamówienie Rafała Sonika, który zlecił artyście wykonanie „portretu” Tychów. Od tego czasu znajdowała się w zamknięciu, w prywatnej kolekcji - mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.

Teraz ten nietypowy „portret” miasta można obejrzeć z bliska.

- Specjalnie dla tego obrazu stworzyliśmy w galerii handlowej galerię sztuki, przestrzeń, w której można podziwiać wyjątkowość tej pracy, a także - co szczególnie ważne - detale, które Dwurnik uchwycił, a której pełne są humoru i groteski. To gratka dla fanów sztuki i tego artysty, ale także dla mieszkańców miasta, którzy na obrazie mogą odnaleźć swoje ulubione miejsca w Tychach - dodaje.

Obraz Edwarda Dwurnika to nie jedyna praca, która pojawiła się w galerii Gemini Park. Dzieło malarza zawisło w otoczeniu blisko 30 prac, które zostały wybrane spośród aż 83, jakie zostały nadesłane na konkurs plastyczny „Z Tych ciekawych - miasto naszymi oczami”. Było to wspólne przedsięwzięcie Gemini Park Tychy oraz Miejskiego Domu Kultury nr 1 w Tychach.

Gemini park, wystawa Dwurnika
Dzieła Edwarda Dwurnika w Gemini Park Tychy · fot. Gemini Park Tychy


- Kilka miesięcy temu poprosiliśmy dzieci i młodzież z Tychów i 12 okolicznych miejscowości o stworzenie własnego, artystycznego portretu Tychów, tak jak przed laty zrobił to Edward Dwurnik. Daliśmy przy tym absolutną swobodę twórczą, co do techniki czy stylu. Efektem tego jest otwarta właśnie wystawa pokonkursowa, na której zgromadziliśmy najlepsze prace. To prawdziwe zderzenie wizji wielkiego artysty z wizjami młodych twórców. Co interesujące, znajdujemy tu wiele punktów stycznych, chociażby fascynację Nikiforem, kolorem czy dosadnym realizmem - mówi Maciej Gruchlik, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków.

Wśród 27 prac znaleźć można dzieła stworzone przez uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a nawet przedszkolaków m.in. z Tychów, Orzesza, Woli czy Międzyrzecza, w tym prace, które zajęły I miejsce w swoich kategoriach wiekowych, autorstwa Aleksandry Dudek, grupy przedszkolnej w składzie: Maja Tabaczek, Hanna Sieroń i Bartłomiej Worach czy uczniów szkół podstawowych: Martyny Ciupał, Pauliny Rurańskiej, Moniki Gorczycy, Liliany Węski czy grupy w składzie: Karolina Bombis, Rozalia Kronhaf, Zlatoslava Kachmarska, Mateusz Marks.

- Ta wystawa to zarazem swoisty eksperyment. Rzadko bowiem zdarza się, żeby tak cenna praca uznanego artysty pojawiało się w sąsiedztwie prac dzieci i młodzieży. Tu jednak te prace idealnie się ze sobą łączą, a nawet przenikają, dopełniając pewną narrację. Można zaryzykować stwierdzenie, że to niezwykle kompletny artystyczny portret miasta, bardzo odważny, w którym czuć ducha twórczości Dwurnika - mówi Aleksandra Zawodzińska.

Wystawa potrwa do końca października, wstęp na nią jest wolny.

W dniach od 14 do 23 października z kolei w Gemini Park organizowana będzie specjalna akcja, w której będzie można zdobyć unikalne gadżety z obrazem Edwarda Dwrunika, w tym m.in. parasole, torby czy notesy.

ar / tychy.info
źródło: Gemini Park Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Gemini Park Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Gemini Park Tychy" podaj