tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

  • 13 października 2021
  • 14 października 2021

Tychy inwestują: 5. miejsce wśród miast na prawach powiatu

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało nowy ranking „Wydatki inwestycyjne samorządów”. Tychy zajęły 5. miejsce w kategorii „Miasta na prawach powiatu”.

Wodny Park Tychy już gotowy - 03.2018
Wodny Park Tychy został otwarty w 2018 roku · fot. Wodny Park Tychy


Oficjalne ogłoszenie wyników rankingu i wręczenie wyróżnień odbyło się podczas Gali Inwestorów Samorządowych na XIX Samorządowym Forum Kapitału i Finansów w Katowicach, 6 października. Nagrodę odebrała Urszula Dryka - Skarbnik Miasta Tychy.

Tychy znalazły się na 5. miejscu rankingu. Średnie wydatki inwestycyjne w latach 2018-2020 wyniosły 2150,06 zł per capita. Przed Tychami w rankingu znalazły się kolejno: Suwałki, Gliwice, Krosno i Świnoujście. W pierwszej „10” znalazła się także: Gdynia, Płock, Konin, Sopot i Bielsko-Biała.

- W ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele inwestycji i projektów, dzięki którym miasto się rozwija, a poziom życia mieszkańców Tychów wzrasta. Tylko w ostatnich trzech latach przebudowaliśmy DK-44 - jedną z głównych dróg w mieście, zakupiliśmy nowoczesny tabor, powstała nowa zajezdnia autobusowa i mieszkania komunalne. Kończymy pracę przy budowie Domu Pomocy Społecznej dla tyskich seniorów, trwa także realizacja wartego ponad 120 milionów złotych inteligentnego systemu zarządzania ruchem, który usprawni komunikację miejską i zwiększy bezpieczeństwo na drogach. W tym czasie powstał także Wodny Park Tychy, stadion lekkoatletyczny i nowa przystań kajakarska nad Jeziorem Paprocańskim. Oprócz tego powstało wiele mniejszych inwestycji i projektów. Większość z nich nie zostałyby jednak zrealizowana, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej - powiedział "Wspólnocie" prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

- Zajęcie tak wysokiego miejsca w rankingu jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem. To świadczy o tym, że pomimo trudnych czasów związanych z pandemią, udało nam się zrealizować wiele inwestycji, które mają realny wpływ na przestrzeń, w której żyjemy. Dzięki zdrowym finansom miasta, nie musieliśmy rezygnować też z rozpoczęcia planowanych inwestycji, co jest istotne m.in. dla lokalnej gospodarki - mówi prezydent.

Autorami rankingu są Paweł Swianiewicz - profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Julita Łukomska, która jest adiunktem w tej samej katedrze. Metoda rankingu była identyczna jak w ubiegłych latach.

- Pod uwagę wzięliśmy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2018-2020). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu - podkreślają autorzy Rankingu.

Ze szczegółowym raportem można zapoznać się na stronie Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota":
wspolnota.org.pl/news-rankingi/inwestycje-samorzadowe-2018-2020-1

ar / tychy.info, źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.