tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

  • 22 lutego 2021

Czym się różnią odmiany kreatyny?

Artykuł sponsorowany:

Pszczyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. ogłasza przetargi ustne nieograniczone na zbycie działek budowlanych zlokalizowanych w Porębie.

Czym się różnią odmiany kreatyny?


MonohydratMonohydrat kreatyny to najbardziej podstawowa, najprostsza postać, pod jaką może występować kreatyna. W jego składzie znajdują się cząsteczki kreatyny i wody scalone w jedną molekułę. Ta forma suplementu została przebadana w ramach setek badań, którym ją poddano, wielokrotnie udowadniając skuteczny wpływ substancji na poprawę wyników sportowych.

Obok pożądanego działania największą zaletą monohydratu kreatyny niewątpliwie jest atrakcyjna cena. Pomimo bardzo dobrych właściwości suplement ten można kupić już w cenie ok. 25 zł za 0,5 kg proszku i od ok. 30 zł za 400 kapsułek. Stosując regularnie monohydrat kreatyny, można liczyć na poprawę wyników siłowych, wytrzymałościowych i szybkościowych.

Poza niewątpliwymi korzyściami ze stosowania monohydratu kreatyny jego użytkownicy wskazują na pewną wadę, a mianowicie widoczną retencję wody w organizmie. Rzeczywiście, ta forma suplementu przyczynia się do podwyższonego gromadzenia się wody w tkance podskórnej, jednak nie jest to efekt niepożądany w przypadku sportowców ćwiczących siłowo i sylwetkowo, a u osób uprawiających dyscypliny wytrzymałościowo-szybkościowe nie jest aż tak zauważalny.

JabłczanPodczas gdy monohydrat składa się z molekuły zawierającej cząsteczki wody, zamiast niej jabłczan kreatyny jest zbudowany z kreatyny połączonej z kwasem jabłkowym. Jaki jest efekt takiego zabiegu? Przyjmuje się, że dzięki temu suplement efektywniej się rozpuszcza, a co za tym idzie, ma wyższą stabilność chemiczną i skutecznej się rozkłada w organizmie, co przekłada się na lepszą przyswajalność.

Osoby stosujące kreatynę podkreślają, że jabłczan nie prowadzi do retencji w organizmie w takim stopniu jak monohydrat. Oznacza to, że stosując jabłczan, można oczekiwać muskulatury o lepszej definicji i gęstości. Poza tym ta forma suplementu gwarantuje jednakowe działanie, tzn. skutecznie wspiera budowę masy mięśniowej, poprawia wytrzymałość i wspomaga regenerację.

Ze względu na fakt, że jabłczan powoduje mniejszą retencję wody w organizmie, uchodzi za nieco lepszy suplement. Jak nietrudno się domyślać, ma to wpływ na cenę, która jest wyższa w jego przypadku. Różnice są jednak nieznaczne, ponieważ najtańsze opakowania jabłczanu o pojemności 500 g można zamówić od ok. 30 zł.

Monohydrat czy jabłczan - co wybraćPodsumowując, różnica w działaniu pomiędzy monohydratem a jabłczan sprowadza się głównie do tego, że monohydrat powoduje nieco większą retencję wody w organizmie, ale jest tańszy w zakupie. Z tego względu jabłczan poleca się przede wszystkim w trakcie redukcji i w przypadku osób, którym zależy na jak najlepszej definicji mięśni. Jeżeli nie jest to dla Ciebie kluczowe, w zupełności wystarczy monohydrat kreatyny, dzięki któremu osiągniesz w pełni zadowalające efekty w budowie masy, siły, wytrzymałości i siły mięśni