tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Gorące tematy

  • 6 listopada 2019
  • 16 listopada 2019

Chcą ochronić Park Północny przed kolejną ingerencją. Podpisują petycję

Mieszkańcy (w tym przyrodnicy) kwestionowali już inwestycję prowadzoną w Parku Północnym - rewitalizację - głównie ze względu na brak inwentaryzacji miejscowej fauny i flory. Teraz, w związku z planowanym utworzeniem w tym miejscu wybiegu dla psów, napisali petycję do prezydenta Andrzeja Dziuby z prośbą o zachowanie tego terenu w stanie naturalnym, bez kolejnej ingerencji.

park północny
Park Północny w Tychach · fot.


O tym, że w Parku Północnym ma powstać wybieg dla psów, pisaliśmy w październiku - zobacz tutaj. Autorzy petycji zauważają, że konsultacje w tej sprawie nie były przeprowadzone, a pod dyskusję poddano jedynie wygląd wybiegu w określonym z góry miejscu. - Skoro dla Miasta standardem stają się konsultacje z mieszkańcami i promowanie swojej otwartości na ich opinie, dlaczego tym razem takie badanie zostało zupełnie pominięte? Co jednak ważniejsze, pominięto inwentaryzację przyrodniczą, czyli z poprzednich doświadczeń z rewitalizacją nie wyciągnięto żadnych wniosków - piszą autorzy petycji.

Na terenie Parku znajdują się siedliska jeży, żab, ropuch, nietoperzy oraz ptaków (m. in. puszczyków) i wprowadzanie tam psów, które z natury polują na dziko żyjące zwierzęta, jest zaburzeniem naturalnego środowiska przyrodniczego. - Nawet jeśli założymy, że psy nie będą polowały, ich obecność odstraszy naturalnie bytujące tam zwierzęta. Jeżeli Miasto planuje taką inwestycję, to oprócz zasięgnięcia opinii mieszkańców i przyrodników specjalizujących się w wymienionych wcześniej gatunkach należy przeprowadzić konsultacje z psim behawiorystą, który określi poziom zagrożenia ze strony psów dla bytujących w parku zwierząt. Poza tym, po ewentualnym zaakceptowaniu inwestycji przez mieszkańców, specjalista powinien określić rodzaje zabezpieczeń, czy zmniejszenia ryzyka (np. bezpieczne dojście do wybiegu). Kolejnym problemem wiążącym się z wprowadzeniem do parku większej liczby psów będzie zanieczyszczanie trawników odchodami, a przecież w pobliżu znajduje się plac zabaw dla dzieci, który - mam nadzieję - będzie odnowiony i unowocześniony - czytamy w uzasadnieniu pisma.

Autorzy petycji zauważają, że walory przyrodnicze są dobrą bazą do stworzenia na tym terenie ścieżki edukacyjnej, a w jej przebiegu - miejsca do obserwacji ptaków. Na trzecim stawie znajduje się bowiem wyspa, do której ludzie nie mają dostępu, gdzie swobodnie gniazdują ptaki. Kolejnym istotnym argumentem przemawiającym za ścieżką edukacyjną jest sąsiedztwo trzech przedszkoli, czterech szkół podstawowych i pięciu szkół średnich.

- Radna Miasta Tychy, która jest inicjatorką lokalizacji wybiegu w parku Północnym, zakłada, że budowa wybiegu zapobiegnie nielegalnemu wyrzucaniu śmieci przez okolicznych działkowców. Uważam, że ta inwestycja nie rozwiąże problemu. Należy zbadać, dlaczego działkowcy wyrzucają śmieci w parku, i podjąć działania zapobiegawcze - proponują autorzy petycji. - Ponadto z projektu wybiegu wynika, że na terenie objętym tą inwestycją planowane jest dodatkowe oświetlenie, co w środowisku bytowania dzikich zwierząt jest nienaturalne i niekorzystne. Takie działanie nauka uznaje za zaśmiecanie natury - do zanieczyszczeń należą bowiem także nadmierna emisja światła oraz hałas. To w kontekście wizerunku miasta ekologicznego, za jakie uchodzą Tychy, jest kompletnym nieporozumieniem.

W uzasadnieniu podkreślona została konieczność uwzględnienia potrzeb mieszkańców. - Budujmy i organizujmy aktywności w miejscach, gdzie one naturalnie występują! Od paru lat obserwuję, że właściciele psów spotykają się w Parku Solidarności, na dużym trawniku po prawej stronie „Żyrafy”, patrząc od strony magistratu. Może warto byłoby rozważyć właśnie tę lokalizację dla takiej inwestycji? Nie wymaga ona wprowadzenia zmian przyrodniczych, wiąże się więc też z mniejszymi kosztami dla miasta - również finansowymi - sugerują autorzy petycji.

Pełną treść petycji, wraz z wyszczególnionymi postulatami, można znaleźć na stronie www.naszademokracja.pl.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.