tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Gorące tematy

  • 18 lipca 2019
  • 28 lipca 2019

Mieszkańcy podpisują się pod petycją o utworzenie budek lęgowych

W związku z plagą komarów, która powtarza się niemal corocznie, mieszkańcy Tychów postulują budowę budek dla ptaków, które są naturalnymi wrogami tych dokuczliwych owadów. W Internecie utworzona została strona, na której można podpisać petycję skierowaną do Urzędu Miasta. Poniżej publikujemy jej treść.

Petycja o utworzenie budek lęgowych dla Jerzyków, które są naturalnym wrogiem komarówW związku z plagą komarów, która powtarza się niemal corocznie, my mieszkańcy Tychów postulujemy budowę budek dla ptaków, które są naturalnymi wrogami tych dokuczliwych owadów. Budki powinny znaleźć się na każdym osiedlu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wylęgania się komarów: tj. w pobliżu cieków i zbiorników wodnych, łąk, lasów itp.

Jerzyki to średniej wielkości ptaki, które zamieszkują niemal całą Europę. W naszym klimacie znakomicie sprawdzają się w walce z dokuczliwymi komarami. W ciągu zaledwie doby jeden jerzyk potrafi zjeść nawet 20 tysięcy komarów.

Jest to długoterminowa i bardzo rozsądna strategia walki z komarami zastępująca szkodliwe i kosztowne, a często mało skuteczne doraźne opryski chemiczne.

Budowa takich budek jest z pewnością najkorzystniejszym, i naturalnym przyrodniczo rozwiązaniem, które zastosowały już pilotażowo inne miasta - m.in. Warszawa.

Nie jest konieczne przy tym naśladowanie identycznych miejsc rozmieszczania budek - gdyż w tym zakresie można przyjąć własne rozwiązania (np. parki, drzewa itp.) tak aby ptaki czuły się bezpiecznie nie zanieczyszczając jednocześnie przestrzeni wielkomiejskiej (fasady bloku itp.)


Petycję można podpisać TUTAJ.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.