Gorące tematy

  • 1 lutego 2024
  • 11 lutego 2024
  • wyświetleń: 8348

Przetarg na przebudowę stacji Tychy oraz linii kolejowej od Katowic Piotrowic

Efektem planowanej inwestycji na linii Katowice Piotrowice - Tychy będzie zwiększenie dostępu do kolei z nowych przystanków, dostosowanie stacji Tychy do obsługi wszystkich pasażerów oraz usprawnienie podróży w aglomeracji. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie zadania, które jest częścią wielkiej inwestycji od Będzina do granicy z Czechami.

dworzec PKP, koleje śląskie, pociąg
Stacja PKP Tychy · fot. BM / tychy.info


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie linii kolejowej Katowice Piotrowice - Tychy. To część wielkiej inwestycji od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do Zebrzydowic i granicy z Czechami, która całkowicie odmieni transport kolejowy w woj. śląskim. Głównym celem zadania jest zwiększenie dostępności kolejowej, skrócenie czasu przejazdu pociągów na linii ważnej w przewozach lokalnych, międzywojewódzkich i międzynarodowych, zwiększenie przepustowości poprzez rozbudowę układu torowego i poprawa standardu podróży.

Planowana będzie przebudowa stacji Tychy wraz z budową nowego przejścia pod torami połączonego z peronami za pomocą schodów i wind. Zakres zadania obejmie także przystanki Katowice Piotrowice i Katowice Podlesie, które zostaną dostosowane do obsługi podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Większy dostęp do kolei zapewnią planowane nowe przystanki w Katowicach przy ul. Tunelowej i Niezapominajek oraz w Tychach Mąkołowcu.

Uwaga! - Planowana modernizacja obejmie stację Tychy, czyli perony wraz z przejściem podziemnym, układ torowy, obiekty inżynieryjne. Budynek dworca kolejowego i dworzec autobusowy nie należą do PLK SA i są poza zakresem kolejowego zadania - wyjaśnia Katarzyna Głowacka.

Modernizacja zakłada zaprojektowanie modernizacji torów wraz z dobudową dodatkowych torów, dzięki czemu rozdzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny. Będzie mogło kursować więcej pociągów.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, Etap I: Linia E 65 na odcinku Katowice Piotrowice - Tychy - prace projektowe”. Prace projektowe planowane są w latach 2024-2027. Prace budowlane mogłyby być realizowane w latach 2028-2031, po wcześniejszym pozyskaniu finansowania.

Odcinek linii kolejowej Katowice Piotrowice - Tychy jest częścią większej inwestycji na linii Będzin - Zebrzydowice. PLK SA realizują prace budowlane między Będzinem a Katowicami Szopienicami Płd. oraz między Tychami a Goczałkowicami. Odcinki Katowice Szopienice Płd. - Katowice Piotrowice oraz Zabrzeg - Zebrzydowice są w trakcie postępowań przetargowych. Zakończyły się prace budowlane na odcinku od Goczałkowic-Zdroju do Zabrzegu.

ar / tychy.info

źródło: PKP PLK

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.