Gorące tematy

  • 4 lutego 2024
  • 15 lutego 2024
  • wyświetleń: 4412

[ZDJĘCIA] Jak Walentynki to do Bierunia! Odpust w Walencinku

Za nami:

Jak co roku w lutym w Bieruniu organizowane są wydarzenia z okazji Walentynek. W niedzielę 11 lutego odbył się odpust w popularnym "Walencinku". Dlaczego nie świętowaliśmy 14 lutego, jak co roku? Ponieważ na 14 lutego przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Parafia zatem świętowała nieco wcześniej.

Odpust w Walencinku - 11.02.2024 · fot. Patrycja Śliwka, dzięki uprzejmości Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu


Odpust ku czci św. Walentego odbył się w niedzielę 11 lutego, natomiast uroczystości związane z wigilią odpustu i uroczystym przemarszem z Kościoła Św. Bartłomieja Apostoła pod Pomnik Świętego Walentego już w sobotę.

O północy z 10 na 11 lutego odbyła się pasterka strażacka. To tradycyjny element obchodów odpustu ku czci św. Walentego. Udział wzięły w niej 3 bieruńskie jednostki - Ochotnicza Straż Pożarna Czarnuchowice, Ochotnicza Straż Pożarna Bieruń Nowy i Ochotnicza Straż Pożarna Bieruń Stary.

Pasterka strażacka z okazji odpustu w Walencinku - 10/11.02.2024 · fot. Patrycja Śliwka / UM Bieruń


Ulica Krakowska w Bieruniu zmieniła się nie do poznania. Po obu jej stronach stanęły rzędy kolorowych straganów, na których można było zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca. Wśród odpustowych kramów stanęło stoisko miejskie, gdzie sprzedawano słynne bieruńskie całuski.

Stragan z bieruńskimi całuskami - 11.02.2024
Stragan z bieruńskimi całuskami - 11.02.2024 · fot. UM Bieruń

W tym roku CAŁUSKI wygrać będzie można w loterii prowadzonej na stoisku miejskim!
Bieruńskie całuski · fot. UM Bieruń


Są to ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem, polane czerwoną pomadą. To regionalny, bieruński rarytas, który wypiekany jest specjalnie na tę okazję przez jednego cukiernika - spółdzielnię Jedność. Obok barwnych straganów pojawiły się foodtrucki.

Foodtrucki z okazji odpustu w Walencinku - 09-11.02.2024 · fot. UM Bieruń


- Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice Bierunia. Co roku do Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń - mówi burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica.

Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego w Bieruniu, kult św. Walentego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII wieku.

- W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować; współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych - wyjaśnia proboszcz Anderko - W Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest odpust ku czci św. Walentego.

Walentynkowy koncertMiejskie obchody Święta Patrona Miasta Bierunia rozpoczęły się już w piątek, 9 lutego koncertem na który zaprosił Bieruński Ośrodek Kultury. Wystąpiła Barbara Brodą-Malon z recitalem „Najpiekniejsze piosenki z dawnych lat”. Usłyszeliśmy najpiękniejsze utwory takich artystek jak m.in. : Alicja Majewska, Irena Jarocka, Anna Jantar, Anna German, czy Ewa Demarczyk.

Barbara Broda-Malon jest nagradzaną wielokrotnie wokalistką oraz pedagogiem wokalnym, a w swoim dorobku artystycznym ma również wiele ról teatralnych. Wraz ze swoim zespołem koncertuje z recitalami piosenki poetyckiej, aktorskiej, filmowej, musicalowej i rockowej.

„Najpiękniejsze piosenki z dawnych lat - koncert Barbary Brody-Malon - 02.2024 · fot. UM Bieruń


Ponadto Na trasie Bieruń -Tychy autobus linii 31 zamienił się w autobus św. Walentego. Szczegóły: Walentynkowy autobus z Bierunia do Tychów! Co w nim znajdziemy?

Walentynkowy autobus w Bierunia do Tychów - 02.2024 · fot. Miasto Bieruń / Radny Michał Kasperczyk


14 lutego - WalentynkiWydarzeniem towarzyszącym obchodom Święta Patrona Miasta Bierunia - Św. Walentego jest wystawa prac bierunianina - Sławomira Bielaka pt.: ZAKOCHAJ SIĘ W BIERUNIU. Wernisaż wystawy odbędzie się dokładnie w Walentynki, 14 lutego w Urzędzie Miejskim w Bieruniu.

Organizatorem wystawy jest Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Bieruniu. Fotografie prezentować będą uroki Miasta Bierunia. Od 14 lutego wystawa dostępna będzie codziennie, w godzinach pracy Urzędu.

Walentynkowa ramka do robienia zdjęćJeszcze jedna niespodzianka! Od 9 lutego do 14 lutego na bieruńskim Rynku stać będzie walentynkowa ramka Miasta Bierunia, przy której zakochani będą mogli robić sobie zdjęcia.

Walentynkowa ramka w Bieruniu - 02.2024
Walentynkowa ramka w Bieruniu - 02.2024 · fot. UM Bieruń

ar / tychy.info

źródło: UM Bieruń

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.