Gorące tematy

  • 4 grudnia 2021
  • 8 grudnia 2021
  • wyświetleń: 5877

[Historyczne zdjęcia] Wiejski Dom Towarowy w Starych Tychach

Jak co weekend, czas na kolejne zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach. To, które dziś Wam udostępniamy, przedstawia fragment budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki 8 w Starych Tychach. Na parterze budynku znajdował się sklep Wiejski Dom Towarowy Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. Na fotografii przed drzwiami wejściowymi stoją trzy kobiety - ekspedientki. Co to za miejsce? Co można było tu dostać?

Wiejski Dom Towarowy w Starych Tychach
Wiejski Dom Towarowy w Starych Tychach, zdjęcie wykonano około roku 1956 · fot. Autor nieznany / Archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Jak pisze Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego, w tym sklepie można było nabyć artykuły spożywcze i przemysłowe. Po 1945 roku nastąpił rozwój spółdzielczości, przy różnych zakładach pracy powstawały ośrodki handlowe zaopatrujące mieszkańców w żywność i artykuły przemysłowe. W tym czasie działalność rozpoczęły Spółdzielnie Spożywców w Czułowie i Mikołowie, a Gminne Spółdzielnie m.in. w Tychach, Wyrach, Orzeszu, Lędzinach i Imielinie. W wyniku przemian i reorganizacji zmieniał się teren i zakres działania poszczególnych spółdzielni. Rozwijała się sieć handlowa i produkcyjna.

Rozbudowa Tychów w latach 50. XX w. spowodowała wzrost liczby nowo otwieranych sklepów, nowocześnie wyposażonych i z większym zapleczem. W 1956 roku w skali kraju, przeprowadzono rejonizację i podział branżowy. Powszechna Spółdzielnia Spożywców zajęła się produkcją i handlem artykułami spożywczymi, a handlem artykułami przemysłowymi MHD (Miejski Handel Detaliczny).

Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Tychach ograniczyła swoją działalność do jednej placówki handlowej, był to Wiejski Dom Towarowy widoczny na zdjęciu.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj