Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Edukacja

  • 18 lutego 2020
  • 7 marca 2020

Zobacz, jak widzimy. Nietypowa wystawa w Gemini Park Tychy

Za nami:

Jak działa ludzkie oko oraz jak skomplikowaną jest "maszyną" można przekonać się na wystawie edukacyjnej "Kątem Oka", która stoi w Gemini Park Tychy.

Wystawa "Kątem Oka" · fot. materiały organizatora


Nie wszystko, co widzą nasze oczy jest prawdą. Często jest to zwykłą iluzją optyczną, oszustwem mózgu. Jak więc odróżnić prawdę od złudzenia? O tym można przekonać się na niecodziennej wystawie edukacyjnej, która stanęła w Gemini Park Tychy.

Ekspozycja zabierze zwiedzających w świat optyki, pokazując jak złożonym narządem zmysłu jest oko. Na miejscu, oglądając eksponaty i uczestnicząc w eksperymentach z zakresu optyki, fizyki i neurologii, będzie można dowiedzieć się m.in. jak skonstruowane są nasze oczy oraz jak działają.

- Wystawa "Kątem Oka" odsłania przed widzami świat iluzji optycznych i wyjaśnia m.in. podstawowe kwestie związane z powstawaniem kolorów, a także tłumaczy jakie właściwości ma światło. Pozwala zatem lepiej zrozumieć zarówno nasz własny organizm i zmysł wzroku, jak również otaczającą nas rzeczywistość - mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor Gemini Park Tychy.

Wystawa "Kątem Oka"
Wystawa "Kątem Oka" · fot. materiały organizatora


Pomagają w tym niecodzienne, interaktywne eksponaty stworzone przez naukowców. W Gemini Park zgromadzono ich kilkanaście. Wśród nich są m.in. urządzenia powalające zobaczyć widmo i model przestrzeni barw (RGB), studnia nieskończoności czy największy na świecie piksel.

Jest także kalejdoskop XXL, cylinder pokazujący anamorfizmy, czyli deformacje obrazu, kula plazmowa, magiczne biurko, urządzenie pokazujące złudzenie znikania człowieka czy lewitująca w powietrzu piłka. Ponadto zwiedzający zobaczą radiometr Crookesa, który mierzy intensywność światła.

- To ekspozycja, która bawi, uczy, ale i fascynuje, odsłaniając przed widzami złożoność zmysłu wzroku. Jednocześnie także wystawa tłumaczy w prosty, acz naukowy sposób, jak powstają zjawiska optyczne, które przez lata dla człowieka były niewytłumaczalne, a nawet magiczne - mówi Zawodzińska. - Ważnym elementem wystawy jest doświadczenie. Każdy z eksponatów jest interaktywny i zachęca do poznania. Z jego pomocą można samemu wykonywać eksperymenty, bawić się, poznawać. Jest to więc niezwykła lekcja, w której może wziąć udział zarówno dziecko, jak również osoba dorosła - dodaje.

Za stworzenie eksponatów obecnych na wystawie odpowiadają ci sami eksperci, którzy pracowali nad ekspozycjami m.in. Centrum Nauki Experimentatatorium w Moskwie, Centrum Nauki Hewelium w Gdańsku czy Małopolskiego Centrum Nauki "Cogiteon". "Kątem Oka" w Gemini Park jest pierwszą tego typu ekspozycją na Śląsku.

Wystawa "Kątem Oka"
Wystawa "Kątem Oka" · fot. materiały organizatora


Nie jest to jednak pierwsza wystawa edukacyjna w Gemini Park. Centrum handlowe znane jest z tego typu wydarzeń. W 2018 roku można było tutaj obejrzeć wystawę "Połącz się" o historii komunikacji oraz wystawę militarną. W zeszłym roku z kolei centrum gościło wystawę dinozaurów oraz ekspozycję z okazji 100 lat hokeja w Tychach.

- Staramy się zapewniać naszym klientom mądrą rozrywkę, sięgając często po edutainment, czyli połączenie nauki z zabawą. Wystawy tego typu na stałe wpisały się już w nasz kalendarz imprez. Stawiamy przy tym mocno na interaktywność takich ekspozycji, a tym samym na samodzielne odkrywanie świata i zjawisk, które nim rządzą - mówi Zawodzińska.

Wystawa "Kątem Oka" kierowana jest do całych rodzin. Obecna będzie w Gemini Park do 9 marca. Dostępna jest w godzinach od 10.00 do 20.00. Wstęp jest bezpłatny.

BM / tychy.info, źródło: Gemini Park Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.