Nieruchomo�ci Tychy Nieruchomo�ci Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Edukacja

  • 6 listopada 2019

Pozdrowienia z Tychów z okazji dnia Niepodległości

Za kilka dni świętować będziemy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Oprócz wielu miejskich wydarzeń zaplanowano także nietypową akcję pod nazwą: „Pozdrowienia z Tychów”.

Pozdrowienia z Tychów z okazji dnia Niepodległośc
Pozdrowienia z Tychów z okazji dnia Niepodległości · fot.


Akcja polega na wysłaniu miejskiej kartki do wybranej przez siebie szkoły, miasta partnerskiego czy organizacji. Zaangażowali się uczniowie 12 tyskich placówek, do tej pory wysłano ponad 600 kartek do szkół w wielu polskich miastach, a także m.in. do Szwecji, Wielkiej Brytanii czy do polskiej szkoły w Wexford w Irlandii.

- Wysyłanie pocztówek może stać się pretekstem do przypomnienia zanikającej już tradycji wysyłania kartek pocztowych, świetną lekcją geografii czy lokalnej historii, okazją do nawiązania nowych kontaktów, ćwiczeniem kaligrafii i kreatywności w tworzeniu tekstów i w końcu - promocją naszego miasta w regionie, Polsce i za granicą - mówi Helena Rajter z Urzędu Miasta w Tychach.

Rysunkowe kartki pocztowe „Pozdrowienia z Tychów”, tak spodobały się uczniom, że większość została już wysłana do wybranych adresatów w całej Europie. - Akcja poza walorami edukacyjnym i promocyjnym jest także okazją do rozmów o naszym mieście. Z czego jesteśmy dumni w Tychach? Jakie życzenia z okazji Święta Niepodległości chcemy wysłać w świat? Cieszy nas więc takie zainteresowanie młodych tyszan „Pozdrowieniami z Tychów” - mówi Iwona Ciepał, naczelnik wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM Tychy.

Do tej pory w akcji wzięło udział 12 tyskich szkół, które wysłały ponad 600 kartek. Szkoła Podstawowa nr 22 wysłała kartki do Szkoły Podstawowej nr 11 z Będzina, z którą nawiązała współpracę kilka lat temu, realizując projekt dotyczący Holocaustu oraz do szkoły w Przeciszowie w województwie małopolskim. Uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 im. M. Kopernika „Pozdrowienia z Tychów” wysłali do Polskiej Szkoły w Wexford w Irlandii, ale także do szkół w Polsce m.in. w Rzeszowie, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Warszawie, Ełku, Złocieńcu oraz wielu mniejszych miejscowości i wsi. W Szkole Podstawowej nr 6 podjęto decyzję o wysłaniu 25 kartek do szkół z województwa śląskiego i opolskiego, które mają patrona Wojciecha Korfantego lub Powstańców Śląskich.

Najwięcej kartek wysłali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach. - Uczniowie naszej szkoły na lekcjach języka polskiego, geografii oraz historii (klasy od 4 do 8) z wielkim zaangażowaniem, wspólnie redagowali pozdrowienia z Tychów. Uczyli się adresować kartki (to było najtrudniejsze zadanie) poznawali lokalną historię oraz charakterystyczne miejsca w mieście. Wysyłaliśmy kartki do szkół w innych miastach, do urzędów oraz do szkół za granicą (Wielka Brytania, Szwecja, Irlandia, Cypr). Niektórzy uczniowie wcześniej uczęszczali do tych szkół - mówi Agnieszka Stasica, koordynatorka miejskiej akcji pocztówkowej w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach.

Kartki wysłane ze Szkoły Podstawowej nr 37 trafiły m.in. do szkół w Mysłowicach, Świerczyńcu, Lędzinach, Wyr, Siemkowic, Dębicy, Opola, Wisły, Pabianic, Radomia, Mikołowa, Dobrodzienia,Szkoły Filmowej w Łodzi, szkoły w Piterboron w Wielkiej Brytanii, szkoły w Soederfaolje w Szwecji, Szkoła Języka Polskiego w Paralimni na Cyprze, a także do urzędów miast w Mikołowie, Bieruniu, Opolu, Katowicach i Pszczynie.

„Pozdrowienia z Tychów” wpisują się w obchody dnia niepodległości w mieście. Są jednak tylko jednym z wielu wydarzeń, bo w ramach Miejskich Obchodów Święta Niepodległości 2019 zaplanowano m.in. konkurs pieśni patriotycznej, zajęcia edukacyjne: „Kto Ty jesteś? Polak mały!”, koncert słowno-muzyczny w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków, wernisaż miniatur, turniej Piłki Nożnej Halowej z okazji Święta Niepodległości, II Tyski Bieg Niepodległości, a główne wydarzenia Narodowego Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA