Nieruchomo�ci Tychy Nieruchomo�ci Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Edukacja

  • 24 lipca 2019

W Tychach realizowano projekt "Dobre przedszkole na dobry start"

W czterech tyskich przedszkolach, 41 przedszkolaków w wieku 3-6 lat przez 15 miesięcy uczestniczyło w zajęciach m.in. z logorytmiki, sensoplastyki, artterapii, terapii ręki, dogoterapii oraz hipoterapii, a także w zajęciach terapeutycznych i specjalistycznych. Wszystko w ramach kończącego się właśnie projektu „Dobre przedszkole na dobry start”, którego celem jest wyrównywanie szans rozwojowych dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W Tychach realizowano projekt "Dobre przedszkole na dobry start" · fot. UM Tychy


W ramach projektu, którego realizacja rozpoczęła się w maju ubiegłego roku, zakupiono także nowy sprzęt i specjalistyczne pomoce dydaktyczne.

- To świetny program, dzięki któremu dzieci nie tylko mogły się rozwinąć i zdobyć nowe umiejętności, ale także dostaliśmy nowy sprzęt, na którym dalej możemy pracować. Ważne jest także to, że rodzice nie musieli iść z dziećmi do przychodni - wszystkie zajęcia odbywały się w przedszkolu przez specjalnie przeszkolonych pracowników placówki - mówi Marzena Goj, dyrektor Przedszkola nr 10 w Tychach, w którym z projektu skorzystało ośmioro dzieci.

Projekt był realizowany także w Przedszkolu nr 29 z oddziałami integracyjnymi, Przedszkolu nr 12 z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi, Przedszkolu nr 8 „Zielony Ogród”.

Zakładał rozszerzenie dotychczasowej oferty placówek o dodatkowe zajęcia edukacyjne oraz specjalistyczne: logorytmiki, sensoplastyki, arteterapii, z terapii ręki, dogoterapii, hipoterapii, zajęcia terapeutyczne prowadzone metodą W. Sherborne oraz Snoezelen, z zakresu radzenia sobie z agresją, zajęcia z elementami terapii integracji sensorycznej, stymulujące rozwój psychoruchowy, wspomagające dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu lub innymi trudnościami w budowaniu relacji społecznych.

- Przedszkola zaspokajają podstawowe potrzeby dzieci, ale wiemy że dzieci z dysfunkcjami i niepełnosprawnościami wymagają szczególnej opieki. Dlatego programy takie jak „Dobre przedszkole na dobry start” pomagają zapewnić im odpowiedni rozwój psychoruchowy i emocjonalny. W ramach projektu swoje kwalifikacje i kompetencje poprzez udział w szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych podniosło także 26 nauczycieli z przedszkoli objętych programem - dzięki temu jeszcze lepiej mogą wykonywać swoją pracę - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

W każdym z przedszkoli powstały Sale Doświadczeń Świata - specjalnie wyodrębnione pomieszczenia do terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wyposażone w różne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, a tym samym rozwój dziecka. Dzięki terapii w takiej sali dzieci mają możliwość odbierania nowych, różnorodnych bodźców.

W trzech przedszkolach (P29, P10, P8) powstały także miejsca do prowadzenia terapii Integracji Sensorycznej wyposażone w specjalistyczny sprzęt (m.in. podwiesia, platformy, huśtawki, hamaki) do usprawnienia małej i dużej motoryki. Dzięki terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprawiły swoją orientację przestrzenną oraz mogły kształtować prawidłowe wzorce ruchowe i stabilną postawę ciała.

Miasto Tychy pozyskało na jego realizację dofinansowanie z Unii Europejskiej (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020) w wysokości blisko 350 tys. złotych, całkowita wartość projektu to ponad 410 tysięcy złotych.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.