Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Edukacja

  • 21 stycznia 2019
  • 30 stycznia 2019

Debaty, dyskusje, warsztaty na temat hejtu i mowy nienawiści

Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, władze Tychów tak jak wielu innych miast zapowiedziały specjalne lekcje i spotkania z młodzieżą dotyczące „hejtu” i mowy nienawiści.

młodzież, uczniowie
fot. Michał Janusiński


W 32 tyskich szkołach zorganizowano debaty, dyskusje i warsztaty na ten temat, a w najbliższy poniedziałek, 4 lutego Miejska Biblioteka Publiczna organizuje w Mediatece specjalną edycję cyklu Tury Kultury, poświęconą skutkom mowy nienawiści i jej przeciwdziałaniu. Gościem specjalnym będzie Szymon Hołownia.

Na spotkanie, które rozpocznie się o godzinie 10.30 organizatorzy zapraszają młodzież ponadgimnazjalną. Do tej pory zgłosiło się ponad 200 chętnych. Bezpośrednio po spotkaniu będzie czas na dyskusję i rozmowę z zaproszonym gościem - zapewniają organizatorzy. O mowie nienawiści i „hejcie” młodzież rozmawia w 32 tyskich szkołach od kilku dni z wychowawcami, nauczycielami i pedagogami szkolnymi.

W SP 6 im. ks. Karola Palicy uczniowie oprócz dyskusji na lekcjach wychowawczych wzięli udział w warsztatach dotyczących zachowań agresywnych, dyskryminacji i wykluczenia społecznego. W SP nr 14 z Oddziałami Dwujęzycznymi podczas zajęć na temat godności człowieka, tolerancji, relacji międzyludzkich i mowy nienawiści wskazano uczniom strony fundacji zajmujących się tą tematyką m.in. ”Dajemy dzieciom siłę” czy „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Udostępniono uczniom numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży - 116111, pod który anonimowo mogą dzwonić osoby krzywdzone.

- W naszej szkole działa klub Amnesty International, uczniowie pisali listy w obronie praw ludzi. Kontynuujemy także ubiegłoroczną kampanię „Dlaczego?”, w ramach, której uczniowie informowani są o miejscach, w których można uzyskać pomoc psychologiczną i prawną. Podczas zajęć z informatyki omawiane są tematy „hejtu” i cyberprzemocy. Pedagog szkolny uczestniczył także w szkoleniu „Cyberchoroby” (mowa nienawiści w Internecie), wiedza z tego szkolenia jest wykorzystywana podczas pracy z młodzieżą - mówi Małgorzata Chełchowska, dyrektor SP nr 14.

Maciej Gramatyka
Maciej Gramatyka zaproponował nauczycielom przeprowadzenie lekcji nt. mowy nienawiści · fot. Tomasz Pestka / tychy.info


W Szkole Podstawowej im. Himalaistów Polskich w ZSP nr 4 i SP nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi im. Gen.J.Ziętka w ramach przeciwdziałania mowie nienawiści oprócz zajęć z wychowami zorganizowano także zajęcia dla uczniów starszych klas „Odpowiedzialność nieletnich w świetle obowiązujących przepisów prawnych - STOP CYBERPRZEMOCY” prowadzone przez pracowników Komendy Miejskiej Policji w Tychach oraz warsztaty dla uczniów prowadzone przez psychologa z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Tychach.

- Cieszę się, że temat spotkał się z tak dużym odzewem nauczycieli i uczniów. Wszyscy musimy być świadomi odpowiedzialności za słowo, dlatego podczas tych lekcji rozmawiano o mowie nienawiści, o tym, jak jej zapobiegać i odpowiednio na nią reagować. Najwyższy czas głośno o tym mówić - uświadomić dzieciom i młodzieży, jak bardzo krzywdzące może być oczernianie innych - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta ds. społecznych.

Samorząd szkolny Szkoły Podstawowej nr 40 zaplanował w najbliższym czasie przeprowadzenie ogólnoszkolnej debaty na temat mowy nienawiści.

BM / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.