tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Edukacja

  • 14 maja 2018
  • 21 maja 2018

Odwołano Sejm Dzieci i Młodzieży. Młodzi spotkają się na Uniwersytecie

Dwie uczennice IV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach wygrały ogólnopolski konkurs na mandat poselski. Uroczysta XXIV Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży miała odbyć się 1 czerwca, ale ze względu na aktualną sytuację w Sejmie, została ona odwołana. Młodzi parlamentarzyści podjęli działania, by spotkanie jednak doszło do skutku.

Drodzy uczestnicy i uczestniczki XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, w związku z bieżącą sytuacją w Sejmie z wielką przykrością musimy poinformować Was o decyzji w sprawie tegorocznej sesji zaplanowanej na 1 czerwca 2018 r.

Mając na uwadze względy organizacyjne oraz bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w budynkach sejmowych, z przyczyn niezależnych od Kancelarii Sejmu, zdecydowano o odwołaniu posiedzenia SDiM. Chcemy by sesja odbywała się w warunkach pozwalających na zrealizowanie celów edukacyjnych projektu i by uczestnicy SDiM mogli swobodnie poznać siedzibę Sejmu.

Jednocześnie zapewniamy, że na bieżąco będziemy Was informować o wszystkich kolejnych decyzjach podjętych w tej sprawie. Mamy nadzieję, że spotkamy się jesienią.

Wszelkie informacje dotyczące SDiM kierowane do jego uczestników przekazywać będziemy za pośrednictwem Facebooka oraz mailowo do każdego z Was.


Zespół Wszechnicy Sejmowej
Uczniowie jednak nie zgodzili się z decyzją Kancelarii Sejmu i podjęli działania, by spotkanie się odbyło. Akcja prowadzona była w mediach społecznościowych - zarówno na Facebooku, jak i na Twitterze.

- Sprzeciwiamy się skandalicznej decyzji Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego dot. odwołania XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży! Jako byli i obecni Posłowie, Posłanki i Marszałkowie Sejmu Dzieci i Młodzieży zdajemy sobie sprawę z wagi tego edukacyjnego projektu i organizujemy spotkanie młodych w Warszawie - skoro nie odbędzie się Sejm Dzieci i Młodzieży, to organizujemy Parlament Dzieci i Młodzieży, na który chcielibyśmy już dziś serdecznie Was zaprosić - czytamy na stronie wydarzenia utworzonego z tej okazji na Facebooku "I Posiedzenie Parlamentu Dzieci i Młodzieży".

Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp wolny dla wszystkich osób, które zainteresowane są tematyką młodzieżową.

- Będziemy starali się zrobić wszystko, by wydarzenie było obfite w wiele atrakcji oraz by każda z osób czuła atmosferę, jaka przyświecała projektowi od 1994 roku. W szczególności zapraszamy Posłanki i Posłów XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, jak i społeczność szkolną oraz studencką - zachęcają organizatorzy. - Wydarzenie NIE JEST powiązane z osobami odpowiadającymi za organizację Sejmu Dzieci i Młodzieży - podkreślają.

Przypomnijmy, że do Warszawy pojechać mają: Karolina Brożek i Wiktoria Drabek. Temat tegorocznego zadania rekrutacyjnego był inspirujący: "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej". Prace konkursowe zostały ocenione przez komisję z Instytutu Pamięci Narodowej, która stawiała wysokie wymagania. Uczniowie musieli przeprowadzić i udokumentować sześć etapów projektu realizowanego w formie działań dla społeczności lokalnej.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.