Edukacja

  • 12 stycznia 2023
  • wyświetleń: 612

Portal „Rozwój dziecka” pełen zadań do druku dla wsparcia nauki pisania

Materiał partnera:

W dzisiejszym świecie powoli zanika umiejętność pisania ręcznego. Wielu z nas długopisów używa wyłącznie do wypełniania druków urzędowych i składania podpisu na nich. Coraz częściej pojawia się też pytanie po co uczyć dzieci pisania na papierze, skoro w przyszłości nie będą z tego korzystały?

rozwój dziecka


Nieprzydatne? A może konieczne?Dziś, kiedy większość tekstów pisanych jest na komputerze, dorośli coraz częściej zadają sobie pytanie po co jest nam potrzebna kaligrafia w dobie technologii? Jaki sens ma nauka pisania i prowadzenie zeszytów, które są niepraktyczne i nieekologiczne? Niemniej jednak, pomimo coraz bardziej dostępnego sprzętu komputerowego, od dzieci i młodzieży wymaga się nauki ręcznego pisania i korzystania z tej umiejętności każdego dnia w szkole. Dlaczego tak się dzieje? Głównym tego powodem jest rozwój mózgu dziecka. Przedszkolak czy uczeń zdobywa i utrwala swoją wiedzę wieloma kanałami. Zapamiętuje to, co usłyszy i zobaczy. Jednak sporą dawkę wiedzy opanowuje także za pomocą czynności ruchowych, w tym także ręcznego pisania. Duża grupa uczniów zdobywa informacje słuchając nauczyciela podczas lekcji, ale utrwala je pisząc dokładną notatkę. Podczas pisania mózg zapamiętuje nie tylko ruchy ręki, ale także przeczytane słowa. Tym samym nauka pisania, choć wydaje się niepotrzebna, w praktyce jest bardzo ważna i wspomaga rozwój dziecka

Pomoce do pięknego pisaniaW ostatnim roku nauczania przedszkolnego oraz w pierwszej klasie szkoły podstawowej dzieci uczą się pisania poszczególnych liter oraz łączenia ich w wyrazy. Jest to zadanie bardzo żmudne i często niezbyt ciekawe. Wielokrotne przepisywanie tych samych liter w zeszycie bywa bardzo nużące, dlatego warto korzystać z dodatkowych zadań do druku dostępnych na portalu Rozwój dziecka.

W dobie nowoczesnych technologii wydawać się może, że ręczne pisanie to relikt przeszłości. Warto jednak wiedzieć, że spisywanie notatek to doskonała forma utrwalania wiadomości usłyszanych od nauczyciela podczas lekcji. Pisanie to bardzo dobre ćwiczenie nie tylko dla ręki, ale także dla mózgu. Dlatego zamiast pytać „po co uczyć się pisania?” lepiej postawić pytanie „jak ułatwić i uatrakcyjnić dziecku tę naukę?”.