tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Edukacja

  • 18 maja 2021

Czemu akademiki prywatne stają się tak popularne?

Materiał partnera:

Bycie studentem jest o wiele wygodniejsze niż kiedyś. Tej jesieni wielu studentów osiedlających się w swoich kampusach, znajdzie się w budynkach o wiele lepiej wyposażonych niż te, które starzejący się absolwenci nazywali kiedyś domem. Ci studenci są beneficjentami pokolenia budowli, które dało początek nowym, eleganckim prywatnym akademikom.

Czemu akademiki prywatne stają się tak popularne?


PoczątkiZakwaterowanie studenckie wkroczyło w nową erę. Przez większość historii amerykańskiego szkolnictwa wyższego, akademiki nie były zbyt wygodne, a nawet nie było ich zbyt wiele. „Przez cały XIX wiek, nawet na małych uniwersytetach sztuk wyzwolonych, które bardzo otwarcie popierały ideę college'u z rezydencją, studenci przeważnie mieszkali w sąsiednich domach” - powiedział John Thelin, naukowiec z University of Kentucky. „Bardzo niewiele uczelni miało pieniądze na zbudowanie pełnych akademików dla wszystkich swoich studentów”. Jak widać, wiele się od tych czasów zmieniło.

Powodem budowania prywatnych akademików i wprowadzania luksusowych udogodnień jest to, że może to zachęcić potencjalnych studentów - zwłaszcza tych, których stać na opłacenie pełnego czesnego - na konkurencyjnym rynku szkolnictwa wyższego. Istnieją dowody na to, że przyszli studenci rozróżniają szkoły na podstawie tego, jak „ładne” są ich akademiki. Autorzy badania z 2015 r. poświęconego wydatkom na uczelniach stwierdzili, że „wydaje się, że wielu studentów ceni sobie udogodnienia konsumpcyjne w college'u”, a w szczególności, że zamożniejsi studenci wydawali się „znacznie bardziej skłonni płacić za udogodnienia konsumpcyjne”.

Prywatne akademikiNowopowstałe akademiki zupełnie różnią się od tego, co można było zauważyć wśród domów studenckich 30 lat temu. Odzwierciedlają zmiany w tym, czego studenci oczekują od tego typu obiektów: lepszego standardu, wyposażenia, ale i tych mniej oczywistych rzeczy w postaci całodobowej ochrony, pokoju gier, czy przeznaczonego tylko do nauki. Kluczowy zdaje się jednak aspekt wyboru.

Tradycyjne domy studenckie w zdecydowanej większości przypadków wykluczały występowanie możliwości selekcji tego, czy chcemy pokój jednoosobowy, czy wieloosobowy. Te pierwsze były priorytetem dla samotnych rodziców z dzieckiem, osób niepełnosprawnych, studentów z wymiany zagranicznej itd. Nie każdy jest stworzony do dzielenia przestrzeni z innymi, a prywatne akademiki zdały się idealnie wypełnić tę lukę. Wszystko sprowadza się do tego, że przyznawanie miejsc jest uzależnione wyłącznie od czasu złożenia wniosku o lokum i wpłacenia stosownej opłaty. I gotowe, przestarzały podział stracił rację bytu na rzecz otrzymania opcji tego, w jakich warunkach będzie się nam lepiej funkcjonować.

Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że akademiki prywatne są często wybieranym przez studentów wariantem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, zachodnich krajach Europy, ale i w Polsce.

PodsumowaniePopularność prywatnych akademików spowodowana jest wypełnieniem zapotrzebowania dla osób, które chcą pobierać wyższe wykształcenie i jednocześnie celują w wygodę zamieszkania. Dowodem jest coraz częstsze występowanie tego typu obiektów na mapie Polski.