tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Edukacja

  • 19 lutego 2021
  • 20 lutego 2021

Czy w Tychach utworzony zostanie drugi żłobek miejski?

Radni Prawa i Sprawiedliwości zasiadający w Radzie Miasta Tychy złożyli wniosek w sprawie utworzenia w mieście Tychy drugiego żłobka miejskiego. W uzasadnieniu wskazują, że takie działanie przyczyni się do poprawy jakości życia tyszan oraz wpłynie na rozwój naszego miasta.

- W ostatnim czasie dane demograficzne pokazują, że miasto się wyludnia. Szukamy sposobu, aby obrócić ten trend. Jest mowa o budowie nowych mieszkań dla potencjalnych tyszan. Mieszkania to nie wszystko, tym bardziej, że jeżeli będą to drogie mieszkania, nie każdego będzie na nie stać. Zdecydowanie brakuje w naszym mieście miejsc w żłobku. O tym piszą i mówią tyszanie od kilku lat. Wsłuchajmy się w głos mieszańców. Panie Prezydencie drugi żłobek miejski, drugie lodowisko to punkty Pana programu wyborczego, pora na jego realizację. Stwórzmy warunki, aby młodzi ludzie wybierali Tychy jako miejsce do życia. Aby tu chcieli osiąść, żyć, stać się częścią naszej wspólnoty - argumentują Anita Skapczyk, Aleksandra Wysocka-Siembiga, Iwona Oleksiak, Andrzej Kściuczyk, Jarosław Hajduk, Sławomir Wróbel i Marek Gołosz.

W odpowiedzi na interpelację w sprawie powstania drugiego żłobka miejskiego prezydent Andrzej Dziuba poinformował, że prowadzona jest analiza zasadności budowy kolejnego żłobka publicznego w Tychach. W 2020 roku w Tychach urodziło się 950 dzieci. W mieście zabezpieczonych jest 908 miejsc dla dzieci w wieku od 20. tygodnia życia do 3 lat i 8 miesięcy, z czego w Żłobku Miejskim w 2020 roku zabezpieczonych zostało 150 miejsc. Kwota przeznaczona w budżecie miasta, w ubiegłym roku, na prowadzenie placówki wyniosła 2 598 601 zł. Ponadto w Tychach funkcjonują 23 żłobki niepubliczne, które są w stanie przyjąć 758 dzieci.

- Będziemy obserwować tendencję przyrostu naturalnego. Jeżeli liczba urodzeń utrzyma się na poziomie posiadanych miejsc w żłobkach, to nie będzie uzasadnienia dla budowy nowej placówki. W takiej sytuacji rozważymy zwiększenie dofinansowania do żłobków niepublicznych. Nadmieniam, że miasto udziela dotacji dla żłobków niepublicznych na podstawie uchwały nr XIII/251/19 Rady Miasta Tychy z dnia 28 listopada 2019 r. w sprawie określenia wysokości i zasad ustalania oraz rozliczania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki lub kluby dziecięce na terenie miasta Tychy. Miesięczna dotacja dla podmiotów prowadzących żłobki na terenie miasta Tychy wynosi 400 zł na każde dziecko objęte opieką, którego rodzice lub opiekunowie prawni mieszkają w Tychach. W 2020 roku łączna kwota dotacji przekazanej przez miasto dla żłobków niepublicznych wyniosła 2 787 352 zł - odpowiedział Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.