Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Co, gdzie, kiedy?

  • 3 października 2019
  • 14 października 2019

[ZDJĘCIA] Kulinarny Ogień dla Świetlikowa: zebrano 33 387,11 zł!

Ponad 40 szefów kuchni z całej Polski, kilku pasjonatów dobrego jedzenia i rzesza wolontariuszy w niedzielę, 13 października rozpaliło Kulinarny Ogień dla Świetlikowa! Dochód z imprezy (33 387,11 zł) w całości powędruje na konto Fundacji Śląskie Hospicjum dla dzieci Świetlikowo w Tychach.

Kulinarny Ogień dla Świetlikowa - 13.10.2019 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Pomysłodawcami imprezy jest Beata Szymula, szefowa kuchni w restauracji Pod Napięciem w Tychach, znawczyni kuchni polskiej i śląskiej, Marcin Socha z Bistro 7 Niebo w Jaworznie, Marta Witek, organizatorka NOE Festiwalu - imprezy enokulturalnej, a motywatorem, wsparciem, który popycha do organizacji kolejnych edycji jest Paweł Bilangowski, szef wolontariuszy w Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.Sukces zeszłorocznej imprezy, podczas której zebrano kilkanaście tysięcy złotych, zachęcił do organizacji kolejnej edycji. Jak mówi Beata Szymula, planowała kolejne wydarzenie o zasięgu lokalnym. - Tymczasem, ku mojemu zaskoczeniu zaczęli zgłaszać się chętni do pomocy z całej Polski. To świetni kucharze, specjaliści w branży, którzy poświęcają swój czas, by pomóc dzieciakom i młodzieży ze Świetlikowa - mówi. W tym roku nie brakło sponsorów, którzy okazali ogromne serce i podarowali nam mnóstwo produktów, sprzętu, nagród dla uczniów szkół.

Loading...


Loading...


Organizację Kulinarnego Ognia mocno wsparło i objęło patronatem kulinarnym ogólnopolskie Stowarzyszenie Kucharze bez Granic (udział, pomoc w promocji i organizacji). W organizację włączyły się też, jak w ubiegłym roku, Śląsko Jurajskie Stowarzyszenie Qulinarne oraz tyskie restauracje, a także firmy związane z branżą gastronomiczną, które bezpłatnie udostępniają swój sprzęt, akcesoria, wyposażenie. Wydarzenie wsparli dostawcy i firmy spożywcze, które darują bardzo dobrej jakości produkty, z których szefowie kuchni przygotują wyśmienite dania.

Najważniejszymi punktami Kulinarnego Ognia był konkurs dla szkół gastronomicznych (z Tychów, Katowic, Jaworzna, Olkusza, Żarek, Sosnowca) “Z gruntu najlepsze”. O randze konkursu świadczy m.in. udział w Jury pani Walentyny Jałochy - międzynarodowego jurora kulinarnego. Kolejny mocny punkt programu to wielka bitwa kulinarna szefów kuchni “Haja na wykopki” ze wsparciem uczestników Masterchef Junior z Tychów.

- Skąd takie nazwy? Chodziło o to, by nawiązać do jesiennych wykopków i produktów, które teraz powinny królować w naszym menu - warzyw i owoców typowo jesiennych. Do tego dodatki: mięso, nabiał - wylicza Beata Szymula. - Na pewno wielkie wrażenie zrobi wielka 170-centymetrowa patelnia, piekielny kocioł, tajskie grille, kuchnia polowa z żurem i grochówką.

Zachęcająco brzmią też: dziczyzna, kita z koguta, flaczki, warsztaty wege, pierogi z czterech stron świata, sezonowane mięso…

Jedzenie to nie wszystko. Organizatorzy pomyśleli o atrakcjach dla dzieci i młodzieży. Były: warsztaty kulinarne dla dzieci prowadzone przez szefów kuchni z całej Polski, gry, zabawy, animacje - Akademia Rozwoju Otwarte Okno z Tychów, a także malowanie twarzy i plecenie warkoczyków - klasa fryzjerska Zespołu Szkół nr 5 w Tychach. W bloku artystycznym zaplanowano też występy dziewcząt z UKS Silesia Chorzów z Sekcji Gimnastyki Artystycznej, Zespółu Contra - pokaz tańca nowoczesnego, pokaz karate, pokaz tańca orientalnego zespołu Orientyski. Nie zabrakło występów śląskich kapel. Zagrali m.in John Mineton z Tychów, Yota v Yote z Mikołowa oraz gwiazda wieczoru zespół Syberian - również z Mikołowa.

- Były też trzy bloki licytacji fantów przekazanych przez sponsorów i partnerów imprezy, znane osoby świata sportu czy kultury. Podczas pierwszej licytacji można było m.in. wylicytować miejsce w jury konkursu kulinarnego - wylicza Paweł Bilangowski z Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo - Uczestnicy imprezy mogli skosztować dań przygotowanych na żywo przez szefów kuchni, słodkości, wypieków, potraw z grilla czy z patelni w ramach podziękowania za datek przekazany na rzecz Fundacji.

Cały dochód z imprezy zasili konto Fundacji, która planuje ruszyć z budową Stacjonarnego Hospicjum dla Dzieci.

BM / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.