Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Co, gdzie, kiedy?

  • 6 października 2020
  • dzisiaj, 05:48

Tyscy Żydzi: spotkanie z cyklu Mozaika Górnośląska

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Kim byli? Jak wpłynęli na dzieje Tychów? Czym dokładnie się zajmowali? Gdzie dziś możemy spotkać w naszym mieście ślady ich obecności? Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza w czwartek, 22 października na spotkanie ze Sławomirem Pastuszką, judaistą i członkiem pszczyńskiej społeczności żydowskiej. Początek wydarzenia o godzinie 18.00.

muzeum miejskie


Zapoznamy się z historią miasta i poznamy ludzi, którzy tworzyli Tychy. O dziejach tyskich Żydów opowie Sławomir Pastuszka, badacz społeczności żydowskich na ziemi pszczyńskiej.

Sławomir Pastuszka

Urodzony w 1990 roku działacz społeczny i popularyzator wiedzy o Żydach górnośląskich; doktorant w Instytucie Judaistyki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 2015-2017 redaktor naczelny czasopisma „Judaista”. Wśród jego zainteresowań badawczych znajduje się historia Żydów w Pszczynie i okolicy, historia Żydów w Polsce po 1945 roku, genealogia, epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, sztuka ze szczególnym uwzględnieniem wystroju malarskiego synagog. Jest autorem licznych publikacji dotyczących epigrafiki, polichromii synagogalnych oraz Żydów pszczyńskich i krakowskich, w tym ośmiu książek. Od 2005 roku opiekuje się cmentarzem żydowskim w Pszczynie, gdzie prowadzi zaawansowane prace renowacyjne. W 2016 roku za swoją działalność nominowany do nagrody POLIN. Laureat Nagrody Burmistrza Pszczyny w dziedzinie kultury. Członek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.


Miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Gość: Sławomir Pastuszka
Prowadzi: Jarosław Makowski - historyk filozofii, dziennikarz i publicysta
Zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20-21, wew. 25, e-mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
Liczba uczestników ograniczona
Wstęp wolny!

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

ar / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.